Terapia heroiną – rząd tego kraju będzie dostarczał narkotyk za darmo najbardziej uzależnionym

Czym się strułeś, tym się lecz. W tym kraju wzięto sobie tę maksymę do serca, bo tamtejszy rząd planuje uruchomić pilotażowy program leczenia uzależnionych od narkotyków heroiną.
iStock-859630286.jpg

Skoro wszystkie inne sposoby terapii zawodzą, to może warto spróbować mniej konwencjonalnych metod. Norweski minister zdrowia Bent Hoie zwrócił się już z prośbą do Norweskiego Dyrektoriatu Zdrowia o stworzenie listy najbardziej uzależnionych od narkotyków osób w kraju. Na liście znajdzie się ok. 400 takich osób, którym rząd będzie dostarczał darmową heroinę.

Program ma ruszyć w 2020 lub 2021 roku. Do tego czasu Dyrektoriat ma oszacować wszelkie konsekwencje ekonomiczne uruchomienia tego typu programu, wszak podobny sposób radzenia sobie z uzależnieniem od narkotyków to prawdziwe novum na świecie.

Co ciekawe, tak liberalne podejście do narkomanii zaprezentowała norweska, centroprawicowa Partia Konserwatywna, z kolei populistyczna Partia Postępu jest przeciwko takiemu rozwiązaniu.

– Uzależnieni powinni być traktowani z szacunkiem i leczeni, a nie karani i potępiani - mówił minister Hoie w marcu. – Odchodzimy od podejścia w naszym myśleniu (o narkomanii), które można by nazwać moralistycznym – dodał.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Poniedziałek 13.08.2018