Ten dom wydrukowano na drukarce 3D. Zobacz zdjęcia

Do czego może służyć drukarka 3D? W Dubaju potrafią za pomocą takich urządzeń drukować... budynki!

office1.jpg

Jeśli do tej pory kojarzyłeś druk 3D jedynie z hermetyczną zabawą dla geeków i nerdów to najwyższa pora na zmianę poglądów. W Dubaju właśnie pokazano pierwszy na świecie budynek biurowy który powstał wydrukowany – a nie wybudowany. Obiekt ma powierzchnię 250 metrów kwadratowych i powstał by zademonstrować możliwości jakie już dzisiaj daje technologia 3D Printing w budownictwie. Dubaj chce się też promować jako światowe centrum druku 3D, w ramach strategii rozwoju która kładzie nacisk na innowacyjność i nowe technologie.

Na razie pawilon będzie siedzibą Dubai Future Foundation.W przyszłości stanie się wielofunkcyjnym pawilonem wystawienniczym wykorzystywanym podczas targów.

office2.jpgDruk budynku nie odbywał się oczywiście na biurkowych drukarkach 3D. Aby wydrukować pawilon zbudowano specjalną maszynę o polu zadruku 40 metrów x 15 metrów. Nie użyto, rzecz jasna, filamentu którego używają tradycyjne drukarki 3D, a specjalnej mieszanki cementu opracowanej wspólnie przez inżynierów z USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i nanoszonej przez ramię wysokie na 6,5 metra. Proces budowy (choć należałoby powiedzieć – druku) trwał 17 dni, nadzorowało go... ośmiu robotników – jeden pilnował prawidłowej pracy drukarki, siedmiu obserwowało proces nanoszenia kolejnych warstw cementu. Użycie technologii druku 3D oznaczało że koszty siły roboczej udało się zmniejszyć o połowę.

Zanim podjęto decyzję o zastosowaniu tej innowacyjnej metody, przetestowano ją m.in. w laboratoriach w Wielkiej Brytanii i Chinach aby upewnić się, że powstała w tej sposób struktura będzie miała odpowiednią sztywność. Aby zwiększyć jej wytrzymałość zdecydowano też że budynek będzie miał zaokrąglone krawędzie i nieco obły dach.


Dodał(a): ACH Piątek 27.05.2016