Szkocki dzień

Raz na jakiś czas, w uzasadnionych wypadkach, warto na moment przestać być Polakiem
szkocja

Masz ochotę na życiową odmianę? Bądź kreatywny i spróbuj na całą dobę przeistoczyć się w prawdziwego twardziela z północnej części Wielkiej Brytanii. Poniżej znajdziesz parę pomysłów na taką metamorfozę. Idealnym terminem jest 30 listopada, czyli Dzień Św. Andrzeja, patrona Szkocji. Lecz możesz działać elastycznie i wybrać dokładnie taki dzień, jaki tobie pasuje.

JEDZENIE
Dzień zacznij od słonej owsianki podanej z jajkami na bekonie i kiełbasą. Na obiad skonsumuj zupę z głowy baraniej i haggis, czyli owczy żołądek faszerowany podrobami, płatkami owsianymi i cebulą. Na deser pudding z whisky, bitą śmietaną i malinami. O 17 nie zapomnij o mocnej i bardzo słodkiej herbacie z mlekiem. Smakowity dzień zakończ kolacją, której naczelnym elementem będzie wędzony śledź.

STRÓJ
Nie zapomnij o efektownym ubraniu. Wdziej fachowy kilt, czyli plisowaną spódniczkę. Uszyta jest z „ośmiojardowego tartanu”, to znaczy z ponad siedmiu metrów materiału w kratę. Nie zapomnij o sporranie, czyli torebce biodrówce wykonanej z usztywnionej skóry. Jest nie tylko ładna, ale i praktyczna — od setek lat służy Szkotom jako... ochraniacz męskości. Bielizna pod kiltem jest absolutnie zakazana! Uwaga: jeśli tylko masz na to ochotę, zamiast prawdziwego kiltu możesz po prostu założyć plisowaną spódniczkę swojej dziewczyny. To jedyny dzień, kiedy możesz zrobić to bez wstydu.

ROZRYWKA
Tego dnia powinieneś bliżej poznać dudy, czyli instrument, który w Szkocji określa się mianem bagpipe. Dudy mają swoich bliskich krewnych w Polsce (tu nazywa się je gajdami, kozami lub kozłami). Zaprzyjaźnij się z jakimś góralem — przy szklaneczce whisky bardzo chętnie udzieli ci lekcji gry. Jeśli zmęczycie się muzykowaniem, włącz płytę ze szkockim folkiem. Gdy znudzi cię chwilowo dźwięk dud, posłuchaj współczesnych szkockich artystów, np. The Exploited, Belle & Sebastian, Franz Ferdinand albo Glasvegas. Może masz ochotę na dobry film? Kup DVD z filmem „Rob Roy” albo „Trainspotting”.

TRUNKI
Pomyśl o wycieczce do Jastrzębiej Góry. Znajduje się tam pierwszy w naszym kraju Dom Whisky (ul. Droga Rybacka 60), czyli miejsce całkowicie poświęcone trunkom dla prawdziwych mężczyzn. Jeśli jesteś miłośnikiem ekstremalnych wrażeń, napij się whisky single malt — bardzo ciężkiej, ostrej i wręcz duszącej. Alternatywą będzie whisky blended, powstała ze zmieszania różnych single maltów. Stworzony tak napój jest znacznie łagodniejszy w smaku.

MOCNY FAKT
787 wysp należy do terytorium Szkocji. Jedynie 130 z nich jest zamieszkanych

Dodał(a): M.J. Środa 23.11.2011