„Święto mrozu” odwołano z powodu zbyt dużego mrozu

To trochę tak, jakby ktoś odwołał Oktoberfest z obawy przed zbyt dużą liczną pijanych ludzi w jednym miejscu.
iStock-1031900346.jpg

Nie wiemy, jak wam, ale nam wydaje się, że w Święcie Mrozu chodzi dokładnie o to, żeby było zimno, a im większy mróz, tym lepiej. Cóż, władze fińskiego miasta Kuopio najwyraźniej nie podzielają tego poglądu, bo właśnie ze względu na zbyt niską temperaturę odwołały coroczne obchody Święta Mrozu – tradycyjne plenerowe wydarzenie, które wieńczy miejskie Dni Mrozu.

Zaznaczmy, że w dniu uroczystości termometry w Kuopio wskazywały temperaturę -25 st. Celsjusza, więc jak na fińskie standardy nie był to jakieś hardkorowy mróz. Niemniej miejskie władze uznały, że to i tak za dużo, bo graniczny poziom zimna, przy którym obchody mogłyby się odbyć, wynosi -20 st. Celsjusza. W oficjalnych komunikatach podkreślano również silny wiatr, który mógłby potęgować odczucia, ale no chyba to właśnie lodowate wrażenia są istotą tego święta.

Tym bardziej że w Święto Mrozu, czyli 27 stycznia, Kuopio było dalekie od najniższej odnotowanej w Finlandii temperatury, która wyniosła tego dnia nawet -38,7 st. Celsjusza. Finowie w sumie i tak nie powinni narzekać, bo na świecie są znacznie zimniejsze miejsca niż ich kraj, o czym pisaliśmy TUTAJ.


Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Poniedziałek 28.01.2019