Stworzona przez polską firmę rakieta BIGOS 4 zaliczyła udany lot testowy

Tak, ta rakieta naprawdę nazywa się BIGOS i stworzyła ją polska firma. Ale o tym chyba specjalnie nie musimy przekonywać, to przecież widać.
bigos.jpg

O gdyńskiej firmie SpaceForest pisaliśmy na początku 2018 roku, kiedy to na światło dzienne wyszedł jej projekt o nazwie Suborbital Inexpensive Rocket (SIR). Jego celem jest stworzenie taniej w eksploatacji rakiety wielokrotnego użytku zdolnej wynosić ładunki o masie do 50 kg w przestrzeń kosmiczną (do wysokości 150 km).

To jednak w tej chwili melodia przyszłości, bo finał projektu zaplanowany jest na 2022 rok, nim jednak to nastąpi, firma SpaceForest musi przeprowadzić wszelkie niezbędne testy, by upewnić się, że jej konstrukcja jest w pełni sprawna i bezpieczna. Jednym z kluczowych etapów testów było natomiast wystrzelenie rakiety o uroczej i typowo polskiej nazwie BIGOS 4, która wystartowała z okolic Redy na początku listopada.Jest to w pełni odzyskiwalna rakieta o wysokości 5,5 metra, która może być gotowa do startu w około 72 godziny. Sama konstrukcja ma 20 cm średnicy i waży 65 kg (z ładunkiem – 100 kg), a jej prędkość maksymalna wynosi Ma 1,9.

Jako że testy rakiety BIGOS 4 zakończyły się pomyślnie, SpaceForest planuje rozpocząć pierwsze testy pełnowymiarowej rakiety SIR już pod koniec 2019 roku. Konstrukcja ta nosi nazwę PERUN i ma aż 10 metrów wysokości i startową wagę 925 kg, za jej napęd posłuży natomiast hybrydowa jednostka zaprojektowana przez inżynierów z gdyńskiej firmy.

I choć Polska zapewne nigdy nie będzie potęgą w dziedzinie podboju kosmosu, to jednak projekty SpaceForest z pewnością są warte uwagi. Bo Polacy jak się postarają to nawet bigos w kosmos wystrzelą.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. screen YouTube Wtorek 20.11.2018