Strefa mroku – fotoreportaż z Czarnobyla

To nie „Mad Max”, „Fallout” ani żadna inna postapokaliptyczna wizja przyszłości. To prawdziwy świat, dzisiaj i to niedaleko Polski. Od wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu minęły już 32 lata, ale dostęp do napromieniowanej strefy wciąż jest bardzo ograniczony. Jednak nie na tyle, żeby nie dało się tam wejść i sfotografować miejsc, w których wydarzyła się prawdziwa apokalipsa.
cbauie.jpg

Byłeś wtedy dzieckiem, a może nawet nie było cię jeszcze na świecie. Dwa wybuchy, do których doszło w 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu (wtedy to był ZSRR, dziś Ukraina, tuż przy granicy z Białorusią), spowodowały wyciek substancji promieniotwórczych, które zabiły na miejscu kilkadziesiąt osób i napromieniowały miliony ludzi. Od tego czasu stoczono kilkanaście wojen, rozegrano dziewięć piłkarskich mundiali, zaś ty wyrosłeś na prawdziwego mężczyznę – lecz 30-kilometrowa strefa wokół zniszczonej elektrowni dalej jest zamknięta, a dostęp do niej mają tylko nieliczni, ze specjalnymi pozwoleniami. Tacy, jak ty dzisiaj.

[…]

Łyk powietrza
Naukowcy spierają się, czy po 32 latach promieniowanie wokół Czarnobyla wciąż stanowi zagrożenie. Na pewno można przebywać tu kilka godzin, a nawet kilka dni. Czy dłużej? Nie ma ochotników, żeby sprawdzić. Za to ty teraz możesz bezpiecznie zwiedzić opuszczone miasto i jego okolice w poniższej galerii i na stronach październikowego numeru CKM. Oglądaj zdjęcia spokojnie, nie spiesz się. Pamiętaj, ze w Czarnobylu i Prypeci nie wolno biegać. Dlaczego? Bo podczas biegu unosisz butami z ziemi kurz – a ten jest dużo bardziej radioaktywny niż powietrze.

czarnobyllll.jpg
Więcej zdjęć Prypeci i Czarnobyla autorstwa Adama Palucha znajdziesz w limitowanej edycji jego albumu. Obite w skórę i szkło 32 sztywne karty 30x30 cm zostały naświetlone na jedwabistym papierze, aby zachować każdy detal zdjęć. Kontakt w sprawie albumu: [email protected] lub www.facebook.com/AdamPaluchFoto/


To tylko kilka zdjęć z Czarnobyla. Resztę znajdziesz tylko w nowym październikowym numerze CKM – już w sprzedaży!

CKM_10_18.jpg

Kup CKM przez internet: zamawiając prenumeratę na cały rok dostaniesz dwa numery za darmo i dodatkowy prezent gratis. KLIKNIJ TUTAJ.


Dodał(a): CKM/ fot. Adam Paluch Czwartek 18.10.2018