Start rakiety NASA na żywo 7.09.2013 g.03:30

Mamy dla Ciebie świetne zajęcie, jeśli wrócisz z imprezy o 3:30. Właśnie o tej godzinie, w tym miejscu będziesz mógł zobaczyć start rakiety lecącej w Kosmos.
ladee7 września o godz 3:30 czasu polskiego z ośrodka NASA w Wirginii - Wallops Flight Facility w swój dziewiczy rejs wystartuje rakieta Minotaur V. Wyniesie na Księżyc obserwatorium LADEE – pojazd o wielkości małego samochodu i wadze 385 kilogramów. Jego moc równa się pięciu żarówkom 60-watowym. Jednak najważniejsza będzie moc obliczeniowa, która pozwoli na zbadanie cienkiej atmosfery naszego naturalnego satelity i pył z powierzchni, gdyż  do tej pory, o dziwo, nikt nie zrobił tego dokładnie.

ladee

Innym zadaniem LADEE będzie przetestowanie komunikacji laserowej z centrum dowodzenia na Ziemi. Ma ona wyprzeć dotychczasową – radiową – ze względu na gabaryty, wagę, koszty i przepustowość. Prędkość sygnału komunikacyjnego wysłanego z naszej planety to 20 Mb/s, zaś powrotna to 622 Mb/s.

LADEE ma w planach 160-dniową misję. 30 pierwszych zajmie dotarcie na miejsce, później przez kolejne 30 będzie orbitowała, a ostatnie 100 dni to ścisłe badania.

Możesz być częścią historii i trzymać kciuki za pomyślny start, który obejrzysz poniżej:


Dodał(a): hajtek Piątek 06.09.2013