Sprzęt na miarę prawdziwego faceta

Prawdziwy facet, czyli mężczyzna odpowiedzialny, który wie czego chce i na czym mu zależy, który ma w życiu konkretne cele i ambicje, a oprócz tego jest inteligentny, zaradny i uczciwy, to gatunek znajdujący się dziś praktycznie na granicy wymarcia. Ten stan rzeczy zawdzięczamy stopniowemu, trwającemu od lat zacieraniu się w świadomości społecznej klarownego podziału ról i zajęć na męskie i kobiece. Dzisiaj każdy może wszystko i każdy może być wszystkim, w efekcie czego spora liczba mężczyzn najnormalniej w świecie nie ma pojęcia, jak się zachowywać, żeby nie narazić się na negatywne reakcje otoczenia.
xperia-m2.jpg

Niemal identycznie jest ze współczesnymi smartfonami: są bardzo kolorowe, jeszcze bardziej designerskie, mają miliony nikomu do niczego niepotrzebnych funkcji i są do tego stopnia prądożerne, że wyczerpują baterię w kilkanaście godzin. Projektanci tak bardzo się skupili na próbach zdominowania jak największej części rynku i zadowoleniu wszystkich potencjalnych użytkowników, że zapomnieli o rzeczy najważniejszej – że smartfon ma być przede wszystkim funkcjonalny. I właśnie takiego prawdziwego telefonu potrzebuje prawdziwy, normalny facet. Nie jakiejś zabawki naszpikowanej zbędną elektroniką, ale smartfonu, który będzie sprawnie działać niezależnie od tego, czy akurat jedziemy samochodem, pływamy w jeziorze czy może czołgamy się po lesie. Takie smartfony są na całe szczęście nadal produkowane.

Zawodowy twardziel

Bardzo dobrym przykładem jest wypuszczony dwa lata temu przez firmę Sony model Xperia M2 Aqua. Ten smartfon jest nie tylko naprawdę wodoodporny (bez problemu przetrwa zanurzenie w słodkiej wodzie do głębokości 1,5 metra przez nawet 30 minut), ale przy okazji wytrzymuje na jednym ładowaniu baterii co najmniej 2-3 dni i to przy założeniu, że niespecjalnie słuchawkę oszczędzamy. W trybie STAMINA ten czas się jeszcze wydłuża.

Xperia M2 Aqua zdobyła sobie taką popularność, że nawet obecnie ma wielu bardzo zadowolonych użytkowników, którym w żaden sposób nie przeszkadza relatywnie niewielka jak na dzisiejsze standardy rozdzielczość ekranu (960x540 pikseli) czy aparat o rozdzielczości 8 Mpx. W codziennym użytkowaniu lepsze parametry nie są przecież prawdziwemu facetowi potrzebne, a jeśli z jakiegoś powodu jednak są, to Sony przygotowało się również i na taką ewentualność.

Młodsze rodzeństwo weterana

Kolejnym przedstawicielem rodziny wodoodpornych smartfonów Sony jest Xperia M4 Aqua, czyli współczesna wersja modelu M2. Ma tylko trochę wyższą rozdzielczość ekranu (1280x720 pikseli), lepszy aparat (13 Mpx) i kamerkę przednią, zdecydowanie wydajniejszy procesor (ośmiordzeniowy, 64-bitowy procesor Snapdragon 615) i pojemniejszą baterię do obsługi tego wszystkiego. Oczywiście Xperia M4 Aqua również spełnia normy IP65/68, dzięki czemu kurz, deszcz i przeszkody terenowe o charakterze wodnym o głębokości do 1,5 metra nie są dla niej żadnym wyzwaniem. Podobnie jak dla każdego prawdziwego faceta.
Najmłodszym dzieckiem w rodzinie jest wypuszczona na rynek całkiem niedawno (na początku bieżącego roku) Xperia M5, której parametry nie pozostawiają najmniejszej wątpliwości co do tego, że może ona śmiało współzawodniczyć pod względem wydajności z najnowszymi konstrukcjami konkurencji, a jednocześnie nadal spełnia wszystkie wymogi stawiane smartfonom o podwyższonej odporności na zabrudzenia i zachlapania. Xperia M5 została bowiem wyposażona w ośmiordzeniowy procesor taktowany zegarem 2,0 GHz, ma wyświetlacz o rozdzielczości FHD 1080 (1920x1080 pikseli), aparat 21,5 megapiksela (i przednią kamerkę 13 Mpx) oraz możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Nadal jednak jest to w pełni wodoodporny smartfon, który w razie zabrudzenia wystarczy opłukać pod kranem, nie trzeba też ciągle obawiać się o to, że coś się zarysuje czy zadrapie.

Męskość zawsze na topie

Według pewnej starej maksymy lepsze jest wrogiem dobrego, jednak w przypadku linii wodoodpornych smartfonów Sony jest ona zwyczajnie nietrafiona. Wypuszczane w kolejnych latach modele nie są bowiem próbami ulepszenia poprzednich na siłę, a raczej efektem tworzenia w oparciu o tę samą myśl przewodnią urządzenia spełniającego wymagania stawiane przez współczesność. Najprawdopodobniej to właśnie dlatego kurzo- i wodoodporne smartfony Sony cieszą się niesłabnącą popularnością wśród mężczyzn, którzy wiedzą, że wszelkie posiadane przez nich elektroniczne gadżety i urządzenia są tylko środkami do osiągnięcia celu, a nie celem samym w sobie. Bo prawdziwi faceci byli, są i będą zawsze w cenie niezależnie od tego, co akurat jest w danym momencie modne...
Dodał(a): ckm.pl / artykuł powstał przy współpracy z Sony Środa 27.07.2016

Komentarze

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
WysokiBos (2017-01-26 09:29:42)
Miałem kiedyś Soniaka. Jaki teraz model Sony będzie najlepszy w przedziale 500-100zł ? Zgłoś naruszenie
Komentarze (1)