Spritz - appka do szybkiego czytania

Przeciętny człowiek czyta 200 – 300 słów na minutę. Twórcy aplikacji Spritz postanowili pomóc zwiększyć prędkość nawet do 700 słów na minutę. Nie potrzebujesz do tego czasochłonnych treningów, ani specjalnych narzędzi. Wystarczy, że będziesz patrzył w jeden punkt i czytał…
spritz-oitw.jpg

Przez trzy lata twórcy Spritz dopracowywali technologię, zanim ta ujrzała światło dzienne. Za cel postawili sobie zwiększenie szybkości czytania tekstów na stronach internetowych i to niezależnie od wielkości wyświetlacza, czyli będzie to możliwe nawet na ekranie smartwatcha. Jak?

Tradycyjne czytanie polega na wodzeniu wzrokiem za tekstem, linijka po linijce. Oko w każdym słowie szuka “Optimal Recognition Point” (Optymalnego Punktu Rozpoznania). Po znalezieniu ORP, Twój mózg zaczyna analizę znaczenia danego wyrazu. Później ruchem skokowym oko przechodzi do następnego słowa itd. Gdy napotykasz między zdaniami znak interpunkcyjny, Twój mózg zmuszany jest do analizy dotychczas przeczytanych wyrazów, by złożyć je w logiczną całość. To strata czasu.Twórcy metody podają inne niedoskonałe sposoby jak: nieczytanie pełnych wyrazów, unikanie głosowego czytania w myślach czy omiatanie wzrokiem całej strony tekstu na raz. I oczywiście ciągną czytelnika w swoją stronę. Twierdzą, że pozostałe metody wymagają szkolenia i są czasochłonne, a ‘spritzing` może być opanowany w ciągu 5 minut! A jeśli nie praktykujesz nawet przez miesiąc, to po tym czasie i tak wrócisz płynnie do szybkiego czytania. Poza tym Spritz wymaga niewielkiej ilości miejsca, zaledwie małego okienka, np. smartwatcha, bo w danym momencie, w jednej linijce może znaleźć się tylko jedno słowo.

Spritz wystarczy przeciągnąć do paska zakładek i kliknąć, gdy już będziesz na stronie, którą chcesz przeczytać w ekspresowym tempie. To możesz regulować w granicach 200 – 450 słów na minutę. Gdy zarejestrujesz się w serwisie, będziesz mógł puszczać tekst szybciej lub wolniej.

spritz.gif

Aplikacja działa na komputerach stacjonarnych i na niektórych tabletach, ale docelowo będzie dostępna również dla smartfonów.

Co z e-bookami? Póki co Spritz na nich nie działa, ale jest appka zastępcza – Readsy - która docelowo zmieni się w Spritz. W końcu możesz przeczytać więcej poradników na CKM.PL w tym samym czasie!Dodał(a): Jan Rzeźnik Wtorek 17.03.2015

Komentarze

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Komentarze (0)