Sposób na bezsenność

Masz problemy z zasypianiem? Wiercisz się, przewracasz z boku na bok, katujesz się oglądaniem telewizora albo przeglądaniem pejsa czy instagrama przed snem żeby się „zmęczyć”? Doktor Andrew Weill sugeruje rozwiązanie – naucz się oddychać.
sposob-na-bezsennosc.jpg

Technika oddychania 4 – 7 – 8 ma pomóc w błyskawicznym zaśnięciu. Opracował ją doktor Andrew Weill z Arizony. Zaczerpnął ją z zajęć jogi, gdzie dużą wagę przykłada się do kontroli oddechu. Według niego jest niesamowicie prosta, mało wymagająca, nie potrzebujesz do niej żadnych akcesoriów i może być wykonana wszędzie. Ale uważaj, nie testuj jej w pracy – doktor Weill mówi, że można dzięki niej zasnąć w 60 sekund. Opisuje metodą jako środek uspokajający dla systemu nerwowego, który redukuje stres i napięcie.

Jak to się robi?
1. Przyłóż język do podniebienia i niech tam zostanie przez cały proces.
2. Zdecydowanie wypuść ustami całe powietrze z płuc, wytwarzając przy tym charakterystyczny „szum”.
3. Zamknij usta i spokojnie wciągnij powietrze nosem, licząc przy tym do 4.
4. Wstrzymaj powietrze i policz do 7.
5. Wypuść całe powietrze, tworząc „szum”, rób to przez 8 sekund.
6. Powtórz jeszcze 3 razy, czyli wykonaj łącznie 4 takie ćwiczenia.Taki sposób rozluźnia układ przywspółczulny, będący częścią układu nerwowego i powoduje stan spokoju. Zapewnia równowagę nerwową, która w stresie jest zachwiana. Skupiając się na ćwiczeniu oddechowym, odwracasz uwagę od codziennych problemów i głowa przestaje pracować na najwyższych obrotach.

Sprawdziłem, po 4 powtórzeniach nie działa, trzeba wykonać ich więcej. Ale rzeczywiście sen przyszedł szybciej. Może nie w 60 sekund, ale na pewno szybciej niż w poprzednie 60 minut. Podobno trening czyni mistrza, więc może z czasem będzie to magiczna minuta.
Dodał(a): Paweł Janusz Czwartek 14.05.2015