Ściana zieleni. Jedyny taki budynek w Europie

To się nazywa prawdziwa miejsca dżungla. W Dusseldorfie stanął budynek, który porasta 30 tys. roślin. Jest to jedyna taka konstrukcja w Europie.
8.JPG

Kö-Bogen II nie ma szans w starciu z najwyższymi budynkami świata, może jednak zapisać się w historii, jako najzieleńszy budynek w historii architektury. Budynek stanął w centrum miasta i pełni funkcję biurową.

CZYTAJ TAKŻE: HOTEL W POCIĄGU NA MOŚCIE KOLEJOWYM. WIDOK JEST ZNIEWALAJĄCY

Powierzchnia obiektu stworzonego przez pracownię Ingenhoven Architects liczy 41 tys. metrów kwadratowych. Zespół specjalizuje się w projektowaniu budynków porośniętych zielenią, które wielką popularnością cieszą się w Singapurze. Jednak nie to jest największym atutem budynku, tylko jego spadziste ściany. Ich kaskadowa konstrukcja umożliwiła projektantom posadzenie na fasadzie budynku żywopłotu, którego łączna długość to ponad 8 km. Całkowita liczba wykorzystanych sadzonek to 30 tys.

W ten sposób Kö-Bogen II pobił rekord najbardziej ekologicznego budynku, który do tej pory należał do mediolańskiego Bosco Verticale (wł. Pionowy Las) oddanego do użytku w 2014 roku. Na jego balkonach posadzono ponad 900 drzew i 5 tys. krzewów.

Bosco_Verticale_towers_in_Milan,_Italy_2014_(3).jpg
Bosco Verticale, Wikimedia Commons

W przypadku niemieckiego projektu wybór padł na żywopłot grabowy, który – zdaniem projektantów – najlepiej sprawdza się w tej strefie klimatycznej i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ograniczają się one głównie do przycinania gałęzi odbywającego się dwa razy w roku.

Ze względu na olbrzymią powierzchnię zieleni nad jej utrzymaniem pracuje kilkunastu ogrodników. Istotne było również, że ten gatunek wytrzymuje wiatr na dużych wysokościach, a zimą nie traci liści. Twórcy projektu zapewniają, że taka ilość zieleni dorównuje 80 dorosłym drzewom. 

Wirtualny spacer po obiekcie oraz zdjęcia z kamery internetowej można zobaczyć tutaj.

Dodał(a): Adam Barabasz / fot. Ingenhoven Architects Piątek 08.05.2020