Samotność szkodliwa jak palenie i alkohol

Badania naukowe dowiodły, że samotność w młodości powoduje podobne problemy zdrowotne, co spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Lepiej nie izoluj się od społeczeństwa!

shutterstock_114721072.jpg

Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Psychology and Aging dowodzą, że ludzie, którzy w młodości są samotni, na starość mają podobne problemy zdrowotne do tych nadużywających alkoholu lub palących papierosy. Wniosek? Lepiej dbaj o kontakty z rówieśnikami!

Naukowcy prowadzili eksperyment łącznie przez 30 lat. Na początku liczba jego uczestników wynosiła 222, pod koniec zostało ich już tylko 133. Badanie rozpoczęto na grupie 20-stolatków, by przez 10 kolejnych lat dogłębnie analizować ich kręgi społeczne, a po trzech dekadach zbadać stan ich zdrowia.

Wyniki dowiodły, że ci, którzy mieli bogate życie towarzyskie w młodości, później cierpieli na mniej schorzeń niż ci, którzy żyli w pojedynkę. Ponadto okazało się, że samotnicy borykali się w przyszłości  z podobnymi problemami zdrowotnymi, co osoby nadużywające alkoholu i palące papierosy.

Autorzy nie do końca potrafią wyjaśnić wyniki swojego badania, ale za jeden z głównych powodów takich, a nie innych obserwacji, podają fakt, że ludzie żyjący w samotności często mają dużo gorszy stan psychiczni, niż ci otoczeni kręgiem przyjaciół. Z kolei obciążenie psychiczne, stres itd. prowadzi do wielu schorzeń.Dodał(a): Bartosz Joda Poniedziałek 27.07.2015