Samobójstwo na TikToku. PR zamiast pomocy

19-letni Brazylijczyk popełnił samobójstwo na oczach 280 widzów. Kiedy zwłoki wciąż można było oglądać w serwisie, administratorzy TikToka byli zajęci tworzeniem strategii wizerunkowej i monitorowaniu innych platform, tak aby jak najszybciej zatuszować sprawę.
TikTok

Szokująca wiadomość obiegła brazylijskie media. Mieszkający w Kurytybie Joaoo zdecydował się na dramatyczny krok. A że w obecnej rzeczywistości nic nie może odbyć się w trybie offline, to zdecydował się je transmitować na TikToku.

Nastolatek odebrał sobie życie 21 lutego 2019 roku o godzinie 15:23, jednak moderatorzy TikToka wychwycili ten fakt dopiero o godzinie 17. Zamiast jednak powiadomić policję i odpowiednie służby, zespół specjalistów od PR opracował strategię wizerunkową, mającą na celu uchronienie firmy przed ewentualnymi konsekwencjami tego wydarzenia.

CZYTAJ TAKŻE: NIEBEZPIECZNY TREND NA TIKTOKU. NASTOLATKI ZJADAJĄ TESTY CIĄŻOWE

W tym czasie widzowie mogli oglądać zwłoki 19-latka. Pracownicy dostali wyraźne polecenie, aby sprawa nie przedostała się do innych mediów. Nikt też nie poinformował rodziny zmarłego.

Detale dotyczące działań podjętych w strukturze TikToka zostały ujawnione przez anonimowego pracownika firmy ByteDance, będącej właścicielem aplikacji. Brayzliska gazeta The Intercept, który dotarł do szokujących wiadomości, skierował do działu prasowego TikToka 10 pytań dotyczących sprawy, jednak nie uzyskał żadnej odpowiedzi.

W opublikowanym komunikacie prasowym TikTok zapewnił, że „nie dopuszcza treści, które promują samookaleczanie lub samobójstwo”. Firma poinformowała również, że zmieniła zasady transmisji na żywo.

Gdy czujesz, że nie radzisz sobie z przygniatającą rzeczywistością i potrzebujesz rozmowy z psychologiem, zadzwoń pod darmowy numer 800 702 222 Centrum Wsparcia i porozmawiaj ze specjalistą. Z Centrum możesz również kontaktować się mailowo. Dla nieletnich przeznaczony jest bezpłatny numer 116 111. 

ZOBACZ GALERIĘ: POLSKA POLICJA SIĘ ZBROI


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Środa 12.02.2020