Ruszy produkcja polskiego testu na koronawirusa

Polska wystartuje z produkcją pierwszych testów genetycznych służących do wykrywania koronawirusa. Opracowali i stworzyli je naukowcy z Poznania.
iStock-1206969058.jpg

Zespołowi naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) w Poznaniu udało się opracować prototyp testu na obecność koronawirusa – o czym poinformował prof. Marek Figlerowicz, dyrektora ICHB PAN.

Rząd już złożył zamówienie na 150 tys. sztuk testów. Cena jednego egzemplarza będzie osiem razy mniejsza niż tych zamawianych zza granicy. Produkcja rusza już niebawem: “W przyszłym tygodniu wyprodukujemy tysiąc testów” – mówi dr Luiza Handschuh z Pracowni Genomiki PAN.

Warto dodać, że testy powstaną na podstawie odczynników udostępnionych wyłącznie przez polskich producentów. “Mamy podpisaną umowę z trzema polskimi firmami, w których wyprodukujemy nasze testy” – mówi Handschuh.

Produkcja testów w Polsce daję nadzieję na szybsze wykrywanie COVID-19 i spowolnienie szerzenia się choroby. Może już wkrótce każdy z objawami koronawirusa będzie mógł w łatwy sposób się przebadać.

Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Piątek 10.04.2020