Robot lepszy od ciebie

Skacze, jeździ, dźwiga. Mógłby z łatwością zastąpić cię na siłowni. Boston Dynymics przedstawia Handle – robota, któremu żadna praca nie straszna.

han1.jpg

Handle zaskakuje swoimi umiejętnościami. Jednocześnie wprawia nas w zakłopotanie przez swoją aktywność. Jak na robota jest bardzo ruchliwy i szybki. Nie jest jednak pierwszy produktem amerykańskiej firmy, który wywołuje podziw.

Boston Dynamics jest częścią korporacji Google. Firma konsekwentnie od wielu lat wprowadza roboty do naszego życia. Założona została w 1992 roku przez Marca Raiberta, byłego profesora inżynierii elektrycznej i nauk komputerowych na MIT (Massachusetts Institute of Technology).

Do tej pory firma tworzyła roboty, mające wyłącznie odnóża. W skład jej portfolio wchodzą twory zarówno dwunożne, jak i czteronożne. Jednym z tych drugich jest Cheetah, czyli w tłumaczeniu gepard.

Nazwa nie jest przypadkowa. Gepardy są najszybszymi zwierzętami lądowymi świata. Cheetah jest najszybszym robotem na naszej planecie. Porusza się z prędkością ponad 12 metrów na sekundę i 45 kilometrów na godzinę. Nawet Usain Bolt by go nie dogonił.

Jeśli natomiast chodzi o bardziej humanoidalne, mechaniczne stwory, to należy wspomnieć Atlasa. Co prawda nie utrzymuje całego świata na swoich barkach, ale nieco lżejsze przedmioty to dla niego nie problem. Został zaprojektowany tak, aby móc poruszać się zarówno po terenie otwartym, jak i zamkniętym.

Jego najnowsza wersja mierzy 175 cm i waży 82 kilogramy. Został stworzony, aby pomagać ludziom, głównie w przenoszeniu różnych rzeczy. Porusza się swobodnie, niczym człowiek. Jest w stanie otwierać drzwi, chodzić po nierównych terenach, a także podnosić się, gdy ktoś niechcący pchnie go tubą.

Na jego bazie stworzono najbardziej imponującego robota w historii Boston Dynamics. Wykorzystano komponenty takie jak korpus, ręce, a także te odpowiedzialne za dostarczanie energii. Jego wygląd jest jednak o wiele bardziej futurystyczny.

Handle nie przypomina człowieka. Jego nogi zakończone są kołami, co zapewnia szybsze poruszanie się. Nie myśl jednak, że może pędzić jedynie po płaskich powierzchniach. Nie boi się żadnych przeszkód. Potrafi unieść 45 kilogramowy ciężar i zjeżdżać po trawiastym wzniesieniu.

Porusza się z prędkością niecałych 15 km na godzinę i podskakiwać na 1,2 metra. Systemy elektryczne i hydrauliczne napędzane są prądem. Na jednym ładowaniu baterii może przejechać 24 km.  

Aktualny model, to tylko wersja testowa. Trzeba będzie nieco poczekać, na wprowadzenie go do regularnej produkcji. Bo chociaż – jak widać na filmiku – potrafi zrobić wiele, to do ideału dużo mu brakuje.

Mamy już parę pomysłów na jego wykorzystanie. Większość nich ogranicza się do przynoszenia nam alkoholu, w czasie katorżniczej pracy w redakcji i rwania na niego lasek, niczym na psa. Oczywiście bez przesady, bo nie chcielibyśmy, aby zyskując świadomość, zniszczył całą ludzkość.

Dodał(a): Mateusz Kryś Wtorek 28.02.2017