Rewolucyjny tłumacz przenośny

To urządzenie wielkości dyktafonu tłumaczy różne języki w czasie rzeczywistym. Naciskasz guzik, mówisz, puszczasz, a z głośnika płyną obce słowa. Obce dla Ciebie, znajomo brzmiące dla miejscowej ludności. Podróżowanie właśnie stało się jeszcze bardziej przyjemne.
ili.jpg

Co jest najczęstszą barierą w podróżowaniu? Język. A gdybyś miał przy sobie tłumacza, który przekładałby Ci wszystko z mowy autochtonów na Twoją? Oczywiście byłoby to kosztowne, bo musiałbyś taką osobę wszędzie ze sobą zabierać. Od czerwca taki tłumacz będzie mógł siedzieć w Twojej kieszeni.

Japońska firma Logbar opracowała rewolucyjne urządzenie – ili. Co prawda sama idea nie jest rewolucyjna, ale wykonanie już tak. Na rynku funkcjonuje tłumacz od Google, ale twórcy z Kraju Kwitnącej Wiśni zapewniają, że ich urządzenie jest dużo sprawniejsze od produktu giganta ze Stanów Zjednoczonych.Wyglądający jak dyktafon ili ma tłumaczyć w pełni poprawne gramatycznie zdania w zaledwie 0,2 sekundy. Robi to symultanicznie, czyli tłumaczy w momencie, kiedy jeszcze „słucha”. Brzmi nieprawdopodobnie, bo właściwa konstrukcja wypowiedzi nie polega na przełożeniu pojedynczych słów jedno po drugim. Ale Japończycy twierdzą, że właśnie tak to się odbywa.

Sposób obsługi ili jest dziecinnie prosty – wciskasz przycisk, a gdy skończysz wypowiedź, puszczasz go. Urządzenie wypuszcza wtedy zdania w innym języku z głośnika zamontowanego z drugiej strony maszynki. Nie korzysta przy tym z internetu, więc nie musisz szukać sieci Wi Fi czy montować w środku karty SIM. To największa zaleta translatora.Póki co ili dźwiga tłumaczenia z języków angielskiego, japońskiego i chińskiego. Firma w najbliższych planach uwzględnia również francuski, hiszpański, włoski i koreański. Co prawda zapowiadała to już w roku ubiegłym, ale w końcu podaje konkretne daty. I ceny. Na urządzenie można się już zapisać, a dostawy zaczną się w czerwcu. Cena ili to równowartość 800 zł. Wydałbyś tyle za swobodę komunikacji w każdym języku (zakładając, że urządzenie obsługuje je wszystkie)?

ili-2.jpg
Dodał(a): Paweł Jaśkowski Piątek 24.02.2017