Rain Room - pokój Mojżesza

Pamiętasz sceny z kreskówek, w których nad pechowym bohaterem zawsze wisiała chmura z której sączył się deszcz? W tej instalacji pada wszędzie, tylko nie na człowieka
rain room.jpg

fot.: Brian Suda

W Centrum Sztuki Barbican w Londynie możesz doświadczyć tego, co zrobił Mojżesz w Biblii. Będziesz kroczył przez wody, a one rozstąpią się przed tobą `schodząc` ci z drogi. Wszystko za sprawą sprytnej instalacji grupy Random International. Ekipa młodych i kreatywnych artystów postanowiła zabawić się siłami boskimi… i kamerami 3D.

Ich najświeższe dzieło, to pomieszczenie o powierzchni stu metrów kwadratowych, w którym cały czas z sufitu leje się woda. Jednak gdy wejdziesz w środek instalacji, deszcz przestanie padać tam, gdzie stąpasz. Dookoła będzie siąpić, ale twoje ubrania pozostaną suche.

Efekt udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu licznych kamer 3D, które na bieżąco śledzą sylwetkę zwiedzającego i sterują panelami wypluwającymi wodę. Gdy obiekt przemieszcza się, przed jego twarzą deszcz przestaje kapać, a za nim droga zamyka się ścianą cieczy.
Nie radzimy próbować tego samego z ogniem…Dodał(a): gianni Piątek 02.11.2012