Psychopatyczna przyjaźń z ex

Zerwałeś z dziewczyną, ale wciąż się z nią przyjaźnisz? Możliwe więc, że jesteś albo psychopatą, albo narcyzem. Tak przynajmniej pokazują badania.
ex.jpg

Badania te przeprowadzili oczywiście niezawodni amerykańscy naukowcy, tym razem z uniwersytetu z Oakland w Kalifornii
. Ich zdaniem osoby o „ciemnych osobowościach”, czyli psychopatycznych i narcystycznych, mają zdecydowanie większe skłonności by przyjaźnić się ze swoimi byłymi.

Badania przeprowadzono na grupie 861 osób, które dość niedawno zakończyły swoje związki. Pytano je między innymi o zażyłość relacji z byłymi ukochanymi, o powody utrzymywania znajomości, a także o uszeregowanie owych powodów pod względem ważności.

Część z osób, za najważniejsze uznała takie przyczyny jak silna więź czy zaufanie do byłego partnera. Jednak ta druga część (składająca się w znacznej mierze z mężczyzn) utrzymywała kontakt ze swoimi ex nie z dobrego serca czy z sentymentu, tylko z czystego pragmatyzmu i praktyczności. To po prostu strategiczne działanie – a nuż, może przytrafi się jakieś niespodziewane bzykanko z byłą?

Oczywiście jak się sami domyślacie, ta część badanych z „praktycznym” podejściem, nastawionym na pozyskiwanie korzyści z utrzymywania znajomości z ex, została zakwalifikowana jako grupa posiadająca cechy psychopatyczno-narcystyczne. I jak wspomniałem, w tej właśnie grupie znaleźli się w większości mężczyźni.

Konkluzja jest więc prosta – jeśli nie utrzymujesz kontaktów z byłymi to możesz się uważać za „normalnego”. Jeśli natomiast to robisz, to najprawdopodobniej jesteś psychopatycznym narcyzem. Trzeba przyznać, że to ciekawa perspektywa.  
Dodał(a): Tomek Makowski Piątek 13.05.2016