"Psy" Pasikowskiego mają 20 lat

Dziś Psy kojarzy się bardziej z Gangman Style aniżeli z Władysławem Pasikowskim i czołówką polskich aktorów przełomu wieków
psy film


Ale od tego jest CKM.PL, by przypomnieć klasykę polskiej kinematografii! I może nie „Psach” nie ma wyrafinowanego języka i wyszukanych dialogów, ale to właśnie kwestie Franza Maurera i spółki mają dziś status kultowych i czasem wystarcza jedna linijka tekstu ze scenariusza zamiast długiej dysputy, np. słynne „wypierd…”.
psy-plakat.jpg
Równo 20 lat temu, film w reżyserii 33-letniego wówczas Władysława Pasikowskiego wchodził na ekrany kin. Opowiada historię byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL, którzy próbują odnaleźć się w nowej policyjnej, nie milicyjnej, rzeczywistości. Całość osadzona jest w polskich realiach 1990 roku, w trakcie ustrojowej odwilży.

Brawurowe strzelaniny, napięta akcja i najmocniejsza strona – dosadne teksty bohaterów sprawiły, że już wkrótce po premierze „Psy” były najchętniej oglądanym filmem. Ludzi przyciągała też gwiazdorska obsada: Bogusław Linda, Marek Kondrat, Janusz Gajos, Cezary Pazura, Olaf Lubaszenko, Edward Lubaszenko, Tadeusz Huk, Artur Żmijewski, Maciej Kozłowski, Jan Machulski. to tylko niektóre nazwiska z długiej listy płac.

Film doczekał się kontynuacji w 1994 roku, jednak na dwóch częściach seria się zakończyła. Jak  dla nas – „Psy” mogłyby być serialem i siadalibyśmy przed telewizorem chętniej niż nasze kobiety przed „M jak miłość”.

Poniżej kilka cytatów z kultowych „Psów” Pasikowskiego. Uprzedzamy, że nie wszystkie zawierają cenzuralne słowa, jednak przytaczamy je w celach dydaktycznych, by krzewić świetną polską kinematografię. Bo kiedyś taką mieliśmy.Dodał(a): gianni Wtorek 20.11.2012