Producenci będą zmuszeni zapewnić wymienną baterię

Bateria w twoim smartfonie pada coraz szybciej? Trudno! Wyrzuć telefon i kup nowy. Taki scenariusz to norma odkąd mamy do czynienia z nowoczesnymi smartfonami. Komisja Europejska chce w nim wprowadzić poprawki, które zmuszą producentów do zapewnienia łatwych do wymiany baterii.
wymiana baterii.jpg

Większość z nas na pewno pamięta czasy, w których bateria w telefonie potrafił trzymać nawet tydzień, a gdy zaczynała szwankować, wystarczyło kupić na allegro zamiennik. Dziś jest to nie do wyobrażenia. Nie dość, że smartfony trzeba ładować codziennie, to często nie wytrzymują nawet całego dnia.

ZOBACZ TEŻ: Jednakowe ładowarki do smartfonów

Obecnie niewiele osób decyduje się na wymianę baterii, a tym bardziej samodzielną. Trzeba zanosić telefon do serwisu, a potem czekać na niego tydzień – przy okazji szukając po znajomych zastępczego urządzenia. Mało kto decyduje się na taki ruch, bo łatwiej jest po prostu pójść do salonu i od ręki dostać nowy smartfon, a stary wyrzucić. To przyczynia się do powstawania coraz większej ilości elektronicznych odpadów.

Sonda

Czy jesteś za wymienną baterią?


Komisja chce za jednym zamachem rozwiązać oba problemy. Plan zakłada, że producenci będą musieli umożliwić konsumentom samodzielną wymianę baterii, tak jak to wyglądało przed dwudziestoma laty. Odległe czasy… Do smartfonów dorzucają także tablety i słuchawki bezprzewodowe. W nich też ma być możliwa wymiana.

Trzeba przyznać, że to dobry pomysł, ale pod warunkiem, że smartfony przez to nie urosną do rozmiarów cegły. Jeśli plan komisji się uda, to kolejnym, za co powinna się zabrać, będzie zmuszenie firm do produkcji baterii, które nie padną po kilku godzinach pracy.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. Flickr Środa 26.02.2020