Południowcy

Nic złego się nie stanie, jeśli na tydzień opuścisz nasz piękny kraj, by zakosztować rozkoszy południa Europy.
Południowcy

Wyobrażasz sobie relaks na włoskiej czy greckiej plaży, portugalskim bądź hiszpańskim nadmorskim deptaku albo przy basenie hotelowym na Węgrzech bez leniwego sączenia lokalnego trunku? Jasne, że nie! Nasze rady pomogą ci zamawiać w południowych lokalach właściwe trunki i spożywać je tak fachowo, byś zyskał szacunek w oczach kelnerki oraz ciemnowłosej miejscowej piękności przy sąsiednim stoliku. Opa!

BOMBARDINO RONER
1 l/73 zł

Osiemnaście alkoholowych koni, wyciśniętych m.in. z rumu i jajek. W Italii ten likier jest rzeczą absolutnie kultową, pitą na czysto albo zmieszaną z kawą. Kobiety są po nim łatwiejsze.

FRUTTI DI BOSCO
0,7 l/73 zł

Słodziak na bazie grappy i owoców leśnych. Butelka tego likieru zawiera m. in. jeżyny i czarne jagody oraz 28 proc. alkoholu. Miejscowi lowelasi piją to hektolitrami. Tak jak ty czystą wódkę.

GRAPPA BIANCA
0,7 l/78 zł

Wytrawny destylat ze sfermentowanych wytłoczyn i pestek winogron o mocy 40 proc. Pijesz na czysto, z sokiem winogronowym i lodem lub dolewasz do espresso (to tzw. caffè corretto).

WILLIAMS ACQUAVITE DI PERE
0,7 l/130 zł

Włoska okowita o mocy 38 proc. z wielgachną gruszką wyhodowaną w środku butelki. Gorzałkę pijesz, następnie butelkę oddajesz do szklarza, który bezpiecznie wydobędzie smaczny owoc.

SAMBUCA RAMAZZOTTI
0,7 l/89 zł

Słodki likier anyżowy o mocy 38 alkoholowych włoskich ogierów. Sposób przyjęcia: do kieliszka z sambuką wrzuć kilka ziaren kawy. Podpal płyn. Gdy płomień zgaśnie, wypij trunek i zjedz kawę.

MÁLAGA VIRGEN
0,75 l/53 zł

Słodkie, gęste i mocne (17 proc.) wino z podsuszanych winogron. Dzieło firmy López Hermanos z andaluzyjskiego miasta Málaga. Sącz powoli, a po wypiciu butelki zatańcz
namiętnie flamenco.

JUSTINO’S MADEIRA
0,75 l/69 zł

Słodko—kwaskowate wino o mocy aż 19 proc. alkoholu i starzone przez 5 lat. Trunek z wyspy Madery, oddalonej od Portugalii o 1000 kilometrów, świetny z owocami, orzechami albo słodyczami.

OUZO NOSTALGIA
0,7 l/32 zł

Butelka anyżkowej wódki kryje 37,5 proc. alkoholowego konia trojańskiego. Nalej do szklanki, dodaj wodę i patrz, jak płyn zyskuje mlecznobiały kolor. Wypij, a spodobają ci się nawet stare Greczynki!

METAXA
0,7 l/59 zł

Śródziemnomorski anyżowy klasyk, znany od 120 lat. Na 38 proc. smaku składa się brandy, wino oraz mieszanka ziół. Jakich? Grecy mogą ci to zdradzić, ale później będą musieli cię zabić. Pij z sokiem pomarańczowym, cmokając.

OLASZRIZLING BALATONLELLE
0,75 l/29 zł

Białe wytrawne wino mocy 12 proc., z winogron dojrzewających nad jeziorem Balaton, miejscem, które za komuny było hitem turystycznym większym niż dziś Hurgada. Pij schłodzone do ok. 10° C.

Dodał(a): Michał Jośko Czwartek 28.07.2011