Polskie pistolety Vis wz. 35 wrócą do produkcji

Fabryka Broni w Radomiu zapowiada wznowienie produkcji jednego z najlepszych i najbardziej niezawodnych polskich pistoletów wz. 35, szerzej znanego jako Vis.Jeśli wśród karabinów synonimem niezawodności jest popularny „kałach”, to wśród pistoletów na takie miano spokojnie może zasłużyć Vis. Ta doskonała broń stworzona przez polskich konstruktorów weszła do produkcji w latach 30 XX. wieku i była używana na masową skalę przez polskich żołnierzy (np. w trakcie powstania warszawskiego).

Visy były tak dobre, że w trakcie II wojny światowej korzystali z nich także Niemcy, którzy, po przejęciu Fabryki Broni w Radomiu w 1939 roku, wyprodukowali ponad 300 tys. sztuk. Produkcja pistoletów ustała w 1944 roku, gdy wspomnianą fabrykę zdobyły wojska radzieckie.

Teraz, w 2017 roku, po ponad 70 latach, radomska Fabryka Broni zapowiedziała jednak wznowienie produkcji kultowych wz. 35 Visów. Mówił o tym prezes zakładu Adam Suliga, który w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” stwierdził, że taki krok ze strony fabryki jest odpowiedzią na ogromne zainteresowanie pistoletami zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Suliga zaznaczył też, że nie będą to egzemplarze kolekcjonerskie, a prawdziwe pistolety na ostrą amunicję, choć produkowane w mniejszych ilościach niż np. broń dla policji czy wojska.

Na razie nie ujawniono jednak dokładnego terminu wznowienia produkcji. Spodziewajmy się jednak, że nastąpi to w niedalekiej przyszłości. 

ZOBACZ TEŻ:
Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. Fabryka Broni Czwartek 26.10.2017