Polski Kret poleci na Marsa

Polacy lecą w kosmos! A dokładniej urządzenie, które w pełni zostało skonstruowane przez naszych rodaków, wyruszy na Marsa już w listopadzie 2017 roku.
`1.jpg

W SKRÓCIE:
Polska firma Astronika stworzyła urządzenie zwane „Kretem”, które pod koniec 2017 roku poleci w kosmos w ramach misji InSight organizowanej przez NASA.

PEŁNA WERSJA:
Astronika to polska firma mająca swoją siedzibę w Warszawie. Jej wiceprezes ogłosił, że stworzony przez inżynierów HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) poleci na Marsa w ramach misji InSight organizowanej przez NASA. Jest to urządzenie całkowicie zbudowane w naszym kraju, co jest warte odnotowania, bo rodzime przedsiębiorstwa najczęściej wykonują jedynie podzespoły.

Cała misja ma polegać na eksploracji wnętrza przy użyciu sejsmicznych badań geodezyjnych i transportu ciepła, co powinno pomóc w poznaniu sposobu powstawania i ewolucji planet skalnych. Urządzenie HP3, zwane również „Kretem” wwierci się w powierzchnię Marsa na głębokość pięciu metrów w czasie 72 minut, gdzie będzie badał strumienie ciepła. Zbudowane jest ze stopów tytanu, stali i wolframu, a waży zaledwie pół kilograma. Zespół korzysta z mechanizmu krzywkowego, który napędzany jest silnikiem elektrycznym i rozpędza młotek za pomocą sprężyny. Koszt powstania urządzenia mieści się między 600 a 700 tysięcy euro, czyli 2,5 a 3 milionami złotych.

Rakieta Atlas V, na której pokładzie ma znaleźć się Kret, zostanie wystrzelona w przestrzeń kosmiczną już w listopadzie 2017 roku z bazy położonej w stanie Kalifornia. Podróż na czerwoną planetę ma trwać sześć miesięcy, a więc urządzenie wyląduje na Marsie w maju 2018 roku.
Dodał(a): Paweł Zieleń Piątek 21.04.2017