Polska ma nowego wieszcza. W szkołach będą analizować tekst Zenka

Mogłoby się wydawać, że muzyka disco polo nie może być już w Polsce bardziej popularna. Nic bardziej mylnego, bo sparafrazowany tekst piosenki Zenka Martyniuka “Przez twe oczy zielone” pojawił się w zeszycie ćwiczeń do języka polskiego.
Projekt bez tytułu (37).png
Disco polo w latach 90. cieszyło się ogromną popularnością. Każdego weekendowego poranka siadało się z rodziną przed telewizorem i słuchało anielskiego głosu Zenka Martyniuka.

Nagle przyszedł czas, w którym ludzie zaczęli odwracać się od polskiego disco, często twierdząc, że jest żenujące. Mimo to wciąż tupali nóżką w rytm największych szlagierów, a na weselach nie mieli żadnych oporów, żeby bawić się do hitów Akcentu lub Boysów.

Obecnie coraz mniej ludzi wstydzi się słuchania disco polo, a wykonawcy często zarabiają więcej niż przedstawiciele innych gatunków. Natomiast rok 2020 można nazwać renesansem dla polskiej muzyki dyskotekowej.

Najpierw dowiedzieliśmy się, że w jednej z podlaskich szkół powstaje klasa o profilu disco polo. Co ciekawe okazała się niezłym sukcesem, a wszystkie miejsca w mgnieniu oka zostały zajęte. Niedługo potem zrobiło się głośno o muzeum disco polo za 11 mln zł. Wyszło jednak na jaw, że jego projekt jest plagiatem.

Wracają do szkoły, nie tylko uczniowie na Podlasiu interpretują piosenki disco-polowców. W ogólnokrajowym zeszycie ćwiczeń do nauki języka polskiego dla klas szóstych pojawiło się zadanie, w którym wykorzystano tekst łudząco podobny do hitu zespołu Akcent.

Uczniowie mają podkreślić w nim czasowniki i określ ich formy gramatyczne. Sparafrazowana wersja “Przez twe oczy zielone” brzmi następująco:
"Odkąd zobaczyłem ciebie,
nie tknę jadła ni napoju.
Ciągle czuję się jak w niebie
podczas ćwiczeń, nawet w boju.
Co poradzę, Pani, na to,
że ta miłość spadła na mnie.
Daję swoje serce – za to,
nie odmawiaj względów, nie!
Przez twe oczy błękitne, błękitne zapomniałem,
że dziś w szranki od rana miałem iść.
Że do lochu mnie wtrąca, mnie wtrąca, nie myślałem.
I w twych oczu błękicie, błękicie będą żyć".Wbrew temu, co podawały niektóre media, Zenek Martyniuk wcale nie planuje wygryźć z podręczników “Pana Tadeusza”. Natomiast znalezienie się parafrazy tekstu jego piosenki można podsumować tylko jednym zdaniem: “Jak do tego doszło, nie wiem”.Dodał(a): Konrad Siwik / fot. youtube, facebook Wtorek 15.09.2020