Polscy himalaiści utknęli w drodze na szczyt, potrzebna jest pilna pomoc

Poważne kłopoty polskiej wyprawy na szczyt Nanga Parbat w Himalajach. Polak Tomasz Mackiewicz i Francuzka Elisabeth Revol utknęli na wysokości 7400 metrów przy próbie ataku szczytu. Aktualnie potrzebują pomocy, której udzielić może każdy z nas.

Screenshot-2018-1-26 Everest Today on Twitter.png


Aktualnie w Himalajach znajdują się dwie polskie ekipy wspinaczy. Pierwsza atakowała K2, druga – która aktualnie znajduje się w tarapatach – szczyt Nanga Parbat, dziewiąty co do wielkości szczyt świata (8126 m n.p.m).

Członkowie drugiej wyprawy – Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol  – utknęli na wysokości 7400 metrów. Spędzili już na tej wysokości noc i aktualnie próbują dostać się do bazy. Trudne warunki im to jednak uniemożliwiają, tym bardziej że dwójka himalaistów utknęła w szczelinie, a Polak stracił siły. Oboje czekają teraz na pomoc, której udzielić może Pakistan.

Problem w tym, że pakistańscy urzędnicy nie chcą wysłać śmigłowca na pomoc Polakowi i Francuzce, dopóki nie otrzymają gwarancji pokrycia kosztów całej akcji. Zorganizowana została akcja ratunkowa koordynowana przez Ambasady Francji i Polski.

Każdy z nas, nawet z ciepłego biura w swoim mieście, może wspomóc przyspieszenie ratunku Polaka i Francuzki. Pieniądze na pokrycie kosztów wynajęcia śmigłowca można wpłacać pod tymi dwoma linkami. 

ZRZUTKA.PL
GO FUND ME


Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. screen Twitter Piątek 26.01.2018