Polak wygrywa w plebiscycie najbardziej zasłużonych pilotów RAF

Polski pilot, Franciszek Kornicki, jest na najlepszej drodze, by stać się głównym bohaterem wystawy z okazji stulecia brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych. Jego przewaga nad pozostałymi jest miażdżąca.

W 2018 roku brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne (RAF) będą obchodziły 100-lecie swojego powstania. Z tej okazji londyńskie muzeum RAF postanowiło przygotować specjalną wystawę muzealną, która upamiętni najbardziej zasłużonych pilotów, zasiadających za sterami myśliwców Spitfire.

Organizatorzy postanowili jednak, że wybór głównego bohatera wspomnianej wystawy oddadzą w ręce ludzi, i ogłosili internetowe głosowanie, w którym każdy może oddać głos na najciekawsze losy jednego spośród jedenastu wyselekcjonowanych przez historyków i pracowników muzeum byłych pilotów RAF.

W tej jedenastce znalazł się także Polak Franciszek Kornicki. Ba, nie tylko się w niej znalazł, ale także przewodzi całej stawce i wszystko wskazuje na to, że nikt nie odbierze mu tego prowadzenia. Pan Franciszek w momencie powstawania tego artykułu otrzymał bowiem ponad 306 tys. głosów, przy czym pozostałych dziesięciu pilotów ma ich mniej niż 20 tys. W sumie! Drugi w głosowaniu jest Sir Douglas Bader, który zgromadził jedynie 5,7 tys. głosów.

Wszystko wskazuje więc na to, że Franciszek Kornicki, który m.in. brał udział w powietrznych walkach w obronie Polski w pierwszych dniach września 1939 roku, po wojnie był majorem Królewskich Sił Powietrznych, a wieku 26 lat został najmłodszym dowódcą dywizjonu bojowego w Polskich Siłach Powietrznych, zostanie głównym bohaterem wystawy na stulecie brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych.

Najciekawsze jest jednak to, że pan Franciszek w grudniu skończy 101 lat, więc istnieją duże szanse, że doczeka otwarcia wystawy w Londynie.

Głosowanie wciąż trwa, więc jeśli chcecie mieć pewność, że to Polak będzie głównym bohaterem wystawy RAF, to możecie oddać na niego swój głos TUTAJ

ZOBACZ TEŻ:

Tylko Polacy mogli wpaść na ten pomysł

Opublikowany przez CKM Czasopismo Każdego Mężczyzny na 14 września 2017
Dodał(a): Jakub Rusak/ fot. RAF Museum Piątek 22.09.2017