Piwo ze ścieków

Odzyskiwanie surowców wtórnych ze śmieci już nikogo nie dziwi. Ale co powiesz na piwo wyprodukowane na bazie... wody ze ścieków?

shutterstock_81479227.jpg

Pomysły na efektywne wykorzystywanie odpadów wydają się nie mieć granic! Recykling szkła, czy plastiku to w dzisiejszych czasach banał - wszak dożyliśmy już autobusów i rakiet napędzanych ludzkimi odchodami (te pierwsze znajdziesz na ulicach Anglii). Kolejny przełomowy projekt w dziedzinie ekologii opracowała z kolei amerykańska firma z Portland - Clean Water Services. Chce ona wykorzystać ścieki do... produkcji piwa.

Według rzecznika firmy, Marca Jockersa, specjalny system oczyszczania sprawia, że woda ze ścieków robi się krystalicznie czysta, daleko w tyle zostawiając chociażby przeciętną kranówę. Choć do tej pory przetworzone ścieki były wykorzystywane głównie do systemów nawadniających, Clean Water Services jest zgodna, że już czas najwyższy, aby pójść o krok dalej i użyć ich do produkcji napojów. Alkoholowych.

Obecnie trwa proces pozyskiwania pozwolenia od komisji jakości środowiska na ponowne użycie przetworzonej wody do celów spożywczych. Jako, że pomysł ten bardzo spodobał się przedstawicielom kalifornijskich browarów, którzy przez niedostatek wody zmuszeni są do sprowadzania jej z odległych części kraju, bardzo realne, że już wkrótce będzie można kupić pierwsze piwo ze ścieków!Dodał(a): Bartosz Joda Poniedziałek 16.03.2015