Pilsner Fest 2015: Huczne urodziny Pilsner Urquell

Ponad 40 000 miłośników piwa bawiło się na tegorocznym Pilsner Fest w Pilznie. Trzy sceny muzyczne, tradycyjna czeska kuchnia oraz świeży, niepasteryzowany Pilsner Urquell serwowany prosto z drewnianych, dębowych beczek to tylko niektóre atrakcje, które czekały na uczestników.
Pilsner Urquell
Piwosze mogli także spotkać się z Václavem Berką – głównym piwowarem Browaru Prazdroj, ambasadorami Pilsnera oraz mistrzami barmańskimi z całej Europy. Wśród nich byli też Polacy – laureaci tegorocznego konkursu Polish Master Beertender: Dagmara Jazowska oraz Karol Jarosz.

Tradycyjnie festiwal sięgnął do korzeni, organizując liczne imprezy inspirowane historią Browaru Prazdroj, w którym od 173 lat warzony jest Pilsner Urquell. Browar w Pilznie co roku odwiedzany jest przez kilkadziesiąt tysięcy turystów, jego częścią jest Muzeum Piwowarstwa, które także było otwarte dla uczestników Festiwalu. Można w nim poznać historię piwa od starożytności do dziś, zobaczyć jak zmieniały się tajniki warzenia, sposoby serwowania i picia tego trunku na przestrzeni wieków. Największą atrakcją okazała się możliwość zejścia do labiryntu skalnych korytarzy wydrążonych pod browarem i spróbowania niefiltrowanego i niepasteryzowanego piwa, lanego wprost z dębowych beczek.

pilsner_fest1.jpg
Współorganizatorem festiwalu było miasto Pilzno, noszące w tym roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2015. To właśnie w Pilznie przed 173 laty narodził się Pilsner Urquell. Impulsem do uwarzenia pierwszej na świecie partii piwa dolnej fermentacji, o złocistej barwie, był bunt Czechów, którzy niezadowoleni ze smaku dostępnego trunku - mętnego i ciemnego, w 1838 roku wylali do rynsztoka 36 beczek piwa. Jak na czeską społeczność, znaną ze swej spokojnej natury i miłości do piwa, było to zachowanie niespotykane. Bunt mieszkańców spowodował, że grupa piwowarów połączyła siły i postanowiła zbudować browar, który będzie warzył piwo najlepszej jakości.

Taki właśnie był początek sławy piwa Pilsner Urquell, które w 1842 roku uwarzył w pilzneńskim Browarze Prazdroj bawarski piwowar Josef Groll. Od tego czasu, idealna kompozycja smaku piwa Pilsner Urquell, pozostaje niezmienna. To właśnie na pamiątkę tego wydarzenia, każdego roku na dziedzińcu browaru hucznie obchodzone jest święto piwa.

pilsner_fest2.jpg

Dodał(a): CKM.PL/mat. prasowe Niedziela 18.10.2015