Pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn oparte na truciźnie

Naukowcy wychodzą z siebie, żeby wyprodukować pierwsze na świecie pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn. Tym razem chcą użyć do tego rośliny, która kiedyś służyła jako trucizna.

iStock-637720780.jpg


O pigułkach antykoncepcyjnych dla mężczyzn pisaliśmy wam już dwa razy. I w obu tych przypadkach do hamowania męskiej płodności chciano użyć specyfików w ogóle niezwiązanych z tą dziedziną życia – były to składniki leku na raka lub leku zapobiegającego odrzutom przeszczepów. W przypadku nowego specyfiku jest równie dziwnie, tyle że bardziej naturalnie.

Owym specyfikiem jest strofantyna (składnik pochodzący z ekstraktów z drzew acokanthera), której wojownicy z plemion afrykańskich używali do… zatruwania strzał. Strofantyna to bowiem toksyczna substancja, która powoduje uszkodzenie komórek serca i dość szybką śmierć.

Naukowcy z American Chemical Society odkryli jednak, że strofantyna odpowiednio zmodyfikowana na poziomie molekularnym może niszczyć jedno konkretne białko w nasieniu, które odpowiedzialne jest za ruchy plemników. A jeśli plemniki nie będą mogły się ruszać, to nigdy nie dotrą do komórki jajowej i nie dojdzie do zapłodnienia. Proste? Proste. 

Eksperymenty przeprowadzone na szczurach pokazały już, że zmodyfikowana substancja rzeczywiście sprawia, że gryzonie stawały się bezpłodne, a co ważniejsze – nie doznawały uszczerbku na zdrowiu. Poza tym naukowcy twierdzą także, że skutki stosowania strofantyny są całkowicie odwracalne. Czyżbyśmy więc byli o krok od stworzenia męskich pigułek antykoncepcyjnych?

ZOBACZ TEŻ SEKSOWNĄ DZIEWCZYNĘ:


Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Piątek 19.01.2018