Pies-robot patroluje park. Pilnuje dystansu społecznego

Psimi krokami nadchodzi przyszłość. Robotyczny czworonóg to wynalazek Boston Dynamics, który zasilił szeregi służb porządkowych. Pomaga im w pilnowaniu spacerowiczów i przypomina o zachowaniu dystansu.
ROBOPIES.png
Pupil rodem z Cyberpunk 2077 spaceruje po parku i “szczeka” na przechodniów. Chociaż w jego przypadku raczej mówimy o porozumiewaniu się ludzkim językiem. Taki obraz przyszłości można zobaczyć w Singapurskim parku Bishan-Ang Mo Kio.


Spot od Boston Dynamics to robot, który swoim wyglądem przypomina psa. Jego pierwotnym założeniem była pomoc w pracach budowlanych, jednak okazuje się, że może mieć on szersze zastosowanie. Teraz zasila szeregi służb porządkowych.

Do jego zadań należy pilnowanie, aby spacerujący po parku ludzie, zachowywali dystans społeczny oraz zachęcanie by pozostawali w domach. "Pies-robot będzie patrolował park i jego okolice i powtarzał nagraną wiadomość, przypominającą o znaczeniu dystansu społecznego" – podały władze Singapuru.Robot został wyposażony w głośnik, z którego dobiega komunikat. Oprócz tego zainstalowano w nim kamery skanujące otoczenie. Rozwiązanie ma pomóc w oszacowaniu liczby osób znajdujących się na terenie parku. Władze uspokajają tych, którzy boją się inwigilacji: "Kamery nie będą w stanie śledzić lub rozpoznawać konkretnych osób, więc nie będą gromadzone żadne dane osobowe" – zaznaczono w oświadczeniu.

Na razie Spot przez dwa tygodnie będzie spacerował tylko po jednym parku, co ma być projektem pilotażowym. Jeśli ten okaże się sukcesem, zostanie rozszerzony na kolejne tereny. Ciekawe czy za nieprzestrzeganie zasad, zamiast wlepiać mandaty, będzie gryzł nieposłusznych przechodniów.
Dodał(a): Konrad Siwik / fot. youtube Poniedziałek 11.05.2020