Pies dostał odszkodowanie za opóźniony lot. Sprawdź, czy ty też możesz

Odwołany lub opóźniony lot, to nie tylko powód do frustracji, ale też sposób na niezły zarobek. Okazuje się, że nie tylko dla ludzi, ale również dla… zwierząt. No dobra, może dla ich właścicieli, ale sam fakt, że pies dostał odszkodowanie za opóźniony start, jest dość zabawny.
iStock-1143749729.jpg
Para Włochów miała wykupione bilety na czarterowy lot linii Danish Air Tranport z Palermo na Lampedusę. Podróż miała się odbyć 14 stycznia, jednak z powodów technicznych rejs został odwołany. Zgodnie z prawem pasażerowie wystąpili o rekompensatę, a że podróżowali z psem, to wniosek złożyli również w imieniu czworonoga. I co więcej, pies o imieniu Jack otrzymał odszkodowanie w wysokości 250 euro, czyli ponad tysiąca złotych!

CZYTAJ TAKŻE: DRAMATYCZNE LĄDOWANIE SAMOLOTU Z WARSZAWY. JEST NAGRANIE

Właściciele powołali się na rozporządzenie EU 261, zgodnie z którym o rekompensatę mogą ubiegać się wszyscy posiadace „biletu lub innego dokumentu podróży”. A tak się złożyło, że pies miał wykupiony bilet w luku bagażowym, który kosztował – bagatela – 27 euro. Wygląda więc na to, że pieska podróż okazała się żyłą złota dla jego posiadaczy. O precedensie poinformowała Montserrat Barriga, dyrektor European Regions Airline.
Na terenie UE zasady dotyczące ubieganie się o odszkodowanie określa wspomniane już Rozporządzenie 261/2004. Dotyczy ono lotów na terytorium UE, poza strefę Unii Europejskiej oraz spoza strefy UE do krajów wspólnoty pod warunkiem, że podróż odbywa się na pokładzie samolotu zarejestrowanego w Unii.

O odszkodowanie można się ubiegać do 3 lat od daty feralnego lotu. Najistotniejszym warunkiem jest przybycie do miejsca docelowego 3 godziny po czasie rozkładowym, a winę za sytuacje ponosi linia lotnicza (problemy techniczne, opóźnienie samolotu wracającego z poprzedniej rotacji).

Bez znaczenia pozostaje fakt czy linia lotnicza zapewniła vouchery na żywność i napoje. Maksymalna wysokość finansowego zadośćuczynienia to 600 euro i jest ono uzależnione od długości trasy, na którą został wykupiony bilet. 

Oczywiście zawsze należy zachować podstawowy dokument podróży, którym w lotnictwie jest karta pokładowa. 

ZOBACZ GALERIĘ: DZIEWICA MOBILNA I INNE MARKI. ZNANE PRODUKTY PO POLSKU

Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Wtorek 11.02.2020