Szczęśliwe życie staruszka

Wreszcie medycyna znalazła dowody na to, że warto żyć w stylu redaktorów CKM

alkohol

Chcesz w dobrym zdrowiu dożyć sędziwego wieku i z tego powodu brzydzisz się alkoholem, uprawiasz regularnie sport i stosujesz zdrową dietę? Nie męcz się, jedząc mdłe kiełki zamiast soczystych hamburgerów, odpuść sobie. Tak apelują naukowcy z nowojorskiego Yeshiva University.

Okazuje się, że lepiej zasiąść wygodnie w fotelu z paczką chipsów i piwkiem. Przebadali oni grupę 477 ludzi w przedziale wiekowym 95 – 107 lat, wypytując dokładnie na temat ich nawyków i higieny stylu życia oraz przeprowadzając badania ich stanu zdrowia. Wyniki swych „królików doświadczalnych” porównali ze średnią krajową. Podsumowanie zaskoczyło cały świat nauki, stawiając włosy na plecach wszystkich lobbystów zdrowego trybu życia. Okazało się, że choć kobietom picie alkoholu nie służy, to wśród sędziwych panów więcej było tych, którzy lubią sobie golnąć, niż abstynentów!

Podobnie zaskakujące były wyniki badań dotyczących ćwiczeń fizycznych – staruszkowie kochający sport i ruch okazali się bowiem mniejszością, po prostu umierali szybciej, niż typy „kanapowe”. A co z papierosami? Otóż mogą skracać życie mężczyzn, choć już w przypadku starszych pań więcej było palaczek. Wnioski? Jak twierdzi dr Nir Barzilai z Yeshiva University, nasza długowieczność po prostu jest zapisana w genach.


Dodał(a): Alex DeLarge Czwartek 22.09.2011