Pianista skazany za grę na fortepianie

Pianista z Piaseczna został skazany na karę grzywny za… grę na fortepianie. Sprawę zgłosili organom ścigania sąsiedzi, którzy nie podzielali jego pasji do muzyki klasycznej.

piano (2).jpg


Gdy sąsiad spod dwójki raz na trzydzieści lat remontuje łazienkę, to trzeba mu to wybaczyć. Natomiast jeśli regularnie odpala młot pneumatyczny lub codziennie pod prysznicem  ćwiczy operowe arie, to masz prawo stracić nad sobą kontrolę. Wyjścia są dwa: albo iść do sądu, albo dać komuś w mordę. W przypadku rozwiązania siłowego możesz mieć pewność, że sąd przyjdzie po ciebie. 

Bardziej pokojową opcję wybrali mieszkańcy podwarszawskiego Piaseczna, gdzie sprzeciw mieszkańców wywołała działalność artystyczna jednego z lokatorów. Jak donosi Polsat News, pan Jarosław, zawodowy pianista, przygotowywał się do tournée po Japonii. Wymagało to od niego wielu godzin ćwiczeń. W związku z tym, że nie dysponował odpowiednią salą, codziennie przygotowywał się do występów w domu.

Niestety, jego twórczość nie znalazła uznania w uszach sąsiadów, dla których wprawki muzyka stały się uciążliwe. Ostatecznie sprawa znalazła finał w sądzie. I choć zarzut zakłócania ciszy nocnej oddalono, to artysta został ukarany za...grę w ciągu dnia. Musi zapłacić 2 tys. złotych grzywny.

Wyrok sądu został wydany na podstawie Art. 51. § 1. Kodeksu Wykroczeń, który mówi: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”.

Pod ten sam paragraf podlegają więc bójki, awantury i libacje alkoholowe. W związku z tym Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków wydało specjalne oświadczenie, w którym nie kryje oburzenia. Ich zdaniem taki wyrok uniemożliwia muzykom normalną pracę, której duża część wykonywana jest w domu.

Sędzia w uzasadnieniu wyroku podała, że taka decyzja ma mieć „charakter zapobiegawczy” i ma ograniczyć „społecznie szkodliwe zachowania”, których miał się dopuszczać pianista. Ukarany artysta zapowiedział apelację. 

A was czym irytują sąsiedzi?

Sonda

Czym irytują was sąsiedzi?
ZOBACZ TAKŻE: BIZNESMEN SKANDALISTA ODZYSKAŁ WOLNOŚĆ.

 


Dodał(a): Adam Barabasz Poniedziałek 23.09.2019