Oto urządzenie, które pomaga widzieć ludzi przez ściany!

Informatycy z MIT opracowali nową technologię, która umożliwia śledzenie ruchów człowieka przez ściany. Gdyby twoi sąsiedzi mieli ten sprzęt, mogliby wiedzieć, co właśnie robisz!

mit-csails-rf-capture-x-ray-vision-system.jpg

Nowa technologia tzw. RF-Capture wykorzystuje częstotliwości radiowe bezprzewodowych fal elektromagnetycznych do wykrywania i śledzenia dokładnej pozycji człowieka. Dzięki temu umożliwia rozpoznawanie sylwetki, ruchu i gestów nawet przez ściany. Wynalazek ten ma ogromny potencjał, aby zrewolucjonizować szeroki zakres branż, począwszy na wirtualnej rzeczywistości, poprzez sprawowanie opieki (np. nad schorowanymi, starszymi ludźmi), a skończywszy na poszukiwaniu ofiar kataklizmów i wypadków.

W czasie testów system był w stanie odróżnić 15 osób stojących za ścianą z dokładnością do 90%. Wszystko za sprawą specjalnych algorytmów, które mogą nauczyć się rozpoznawania kluczowych cech danych obiektów. Co ciekawe, emitowane sygnały bezprzewodowe emitują aż 10000 razy mniej promieniowania niż standardowy telefon komórkowy.

Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby takie urządzenie posiadali nasi sąsiedzi. Na pocieszenie mamy jednak informację, że nie nastąpi to szybko - o ile w ogóle. Po pierwsze, technologia jest dopiero w fazie eksperymentów, a po drugie, przekształcenie sygnałów na obraz wymaga olbrzymiej mocy obliczeniowej, a więc superkomputera.źródło: ibtimes.co.uk


Dodał(a): Bartosz Joda, fot. Youtube Środa 04.11.2015