Oto pierwszy mem na świecie – powstał na początku XX wieku

mem | memy
Myśleliście, że memy to wynalazek XXI wieku i internetu? Nic bardziej mylnego. Pierwsze memy tworzono już bowiem na samym początku XX stulecia.
Screenshot-2018-4-18 wida on Twitter.jpg

Mówi się, że memy zrodziły się i zyskały popularność na amerykańskim serwisie 4chan. To tylko część prawdy, bowiem jak się okazuje pierwszy obrazek, który można by nazwać współczesnym mianem mema pochodzi z… 1921 roku!

Ilustracja (powyżej) została umieszczona na łamach uniwersyteckiego pisma „The Judge” i przedstawia zestawienie dwóch rysunków z serii „oczekiwania kontra rzeczywistość”. Czyli absolutnie jednej z najpopularniejszych serii współczesnego internetu.

Po lewej widzimy przystojnego dżentelmena we fraku z podpisem: „Jak myślisz, że wyglądasz, gdy robią ci zdjęcia”, a po prawej jakiegoś pokrakę w tym samym fraku z komentarzem: „Jak naprawdę wyglądasz”. Prawdziwy klasyk z XXI wieku w wydaniu XX-wiecznym.

Czy więc właśnie tak wygląda najstarszy protoplasta memów? Zapewne tak, choć kto wie, czy gdyby przyjrzeć się jeszcze uważniej jakimś hieroglifom albo malunkom jaskiniowym, to nie odkrylibyśmy czegoś podobnego. Na pewno wiadomo przynajmniej jedno – ludzie od zawsze mieli ironiczne poczucie humoru.

ZOBACZ TEŻ KILKA WSPÓŁCZESNYCH MEMÓW Z MATEUSZEM MORAWIECKIM


Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. screen Twitter Środa 18.04.2018