Oś czasu rzucającego palenie

Oto oś czasu rzucającego palenie, która doskonale pokazuje, jak leczy i regeneruje się organizm byłego nałogowca, kiedy odstawi on fajki. Zobacz, co stanie się po 20 minutach od rzucenia palenia, a co kiedy nie będziesz już palił przez 15 lat!

Screen-Shot-2015-09-29-at-6.46.29-PM-672x372-770x426.png

20 minut
Twoje tętno i ciśnienie krwi wróci do normy, a w rękach i nogach odzyskasz większe czucie. Organizm powoli zacznie oczyszczać się z nikotyny, która może sprawić, że zapragniesz zapalić kolejnego papierosa. Musisz to przetrwać!

8 godzin
Podczas spalania tytoniu
wdychasz tlenek węgla, który następnie wiąże się z komórkami krwi, przez co krew nie może transportować tlenu do tkanek. To powoduje niedotlenienie organizmu i niebezpieczne choroby układu krążenia. Nie paląc przez 8 godzin, obniżasz poziom tlenku węgla aż o połowę, dzięki czemu stężenie tlenu w organizmie wraca do normy, a to obniża ryzyko ataku serca.

48 godzin
Jeśli jesteś palaczem, prawdopodobnie masz stłumiony zmysł węchu i smaku. Na szczęście, jeśli nie zapalisz papierosa przez 48 godzin, odzyskasz te zmysły, ponieważ twoje zakończenia nerwowe odzyskają sprawność. Gwarantujemy, że jedzenie stanie się teraz większą przyjemnością!
Dodatkowo, organizm zacznie oczyszczać się z nikotyny, która jest jedyną substancją w papierosie powodującą uzależnienie i mdłości. Nie poddawaj się pokusie palenia! To staje się coraz łatwiejsze!

72 godziny
Twój układ oddechowy wróci do normy i wreszcie z łatwością zaczniesz oddychać pełną piersią. Po 72 godzinach niepalenia płuca rozpoczną proces rewitalizacji, przez co wzięcie większego, głębokiego oddechu stanie się łatwiejsze. Dodatkowo zregenerują się rzęski w płucach i zaczną one funkcjonować normalnie. Kontynuuj w tym tempie, a obniżysz ryzyko zawału serca, niewydolności nerek lub choroby układu krążenia!

2 tygodnie
W zależności od tego, jak długo byłeś w nałogu, znany ci dobrze kaszel palacza w szybszym lub wolniejszym tempie zacznie ustawać.
Wraz z tym, jak oczyszczają się płuca, z organizmu usuwane są szkodliwe toksyny, co wpływa na  regenerację całego ciała. W rezultacie będziesz bardziej aktywny fizycznie, co doskonale odczujesz, wykonując wreszcie wszystkie rodzaje ćwiczeń cardio bez zadyszki.

3 do 9 miesięcy
Twoja skóra odzyska blask, witalność i miękkość, ponieważ kiedy pozbędziesz się nikotyny z organizmu, wzrośnie cyrkulacja krwi. Dodatkowo skóra zacznie produkować więcej kolagenu, a przez to odzyska także swoją elastyczność, co zapobiegnie powstawaniu zmarszczek.

1 do 5 lat
Wszystkie znaki zdradzające, że jesteś palaczem, całkowicie znikną na przełomie 1-5 lat. To oznacza, że nie będziesz miał już żółtych palców i zębów palacza, ponieważ zwiększy się ukrwienie twoich dziąseł.
Ryzyko zawału serca zmniejszy się aż o połowę, podobnie jak ryzyko różnych typów raka, w tym raka płuc, nerki, trzustki, pęcherza, jamy ustnej itp. Brzmi zachęcająco, prawda?

10 do 15 lat
Po 15 latach niepalenia ryzyko choroby serca lub raka będzie już na takim samym poziomie, jak w przypadku osoby, która nigdy nie paliła. Wszystkie konsekwencje zdrowotne, które spowodowały fajki, przestaną istnieć! Zaczniesz żyć zdrowo i przedłużysz swoje życie! Dotrwaj do tego momentu, a będziesz mógł być naprawdę z siebie dumny!

źródło: thespiritscience.net

Dodał(a): Bartosz Joda, fot. thespiritscience.net Wtorek 13.10.2015