Opony tworzone na zamówienie? Poznaj perfect fit!

Producenci luksusowych limuzyn i samochodów sportowych wykorzystują najnowsze technologie, aby zaoferować swoim klientom auta gwarantujące wysokie osiągi. Zastosowane podczas procesu produkcyjnego rozwiązania techniczne, uniemożliwiają wyposażenie tak różnorodnych pojazdów w jednakowe opony. Rozwiązaniem w tej sytuacji są opony tworzone według koncepcji perfect fit, oferowane przez markę Pirelli.

Perfect  fit oznacza zastosowanie materiałów i technologii specjalnie dopasowanych do konkretnych rozwiązań stosowanych w produkcji nowoczesnych pojazdów. Proces homologacji opony przebiega równolegle z tworzeniem samochodu, do którego jest przeznaczona. Stała współpraca  pomiędzy producentem samochodu a producentem opon pozwala uzyskać efekt końcowy idealnie dostosowany do danego modelu samochodu. Opony stają się tym samym dopełnieniem pojazdu zapewniając użytkownikom pewne prowadzenie oraz komfort jazdy.

Odpowiedzią na zindywidualizowane potrzeby klientów jest seria P Zero, która debiutowała na torze już w roku 1987. Niewiele później, opony z tej serii pojawiły się na autach produkowanych seryjnie, a na przestrzeni lat kolejne odsłony tej linii stawały się oryginalnym wyposażeniem niemal wszystkich najbardziej luksusowych samochodów świata. Warto zaznaczyć, że również dzisiaj większość najlepszych samochodów zarówno sportowych, jak i limuzyn wyposażona jest w opony serii P Zero.

Opony na miarę potrzeb

Trend opon tworzonych na zamówienie rozpoczął się w latach 80., wówczas Pirelli stworzyło opony zaprojektowane specjalnie z myślą o samochodach Porsche. Współpraca producentów opon i producentów aut to praktyka stosowana przez najlepsze marki samochodowe do dziś.

Wspomniana już seria P Zero przeznaczona jest do pojazdów sportowych wysokiej klasy oraz luksusowych limuzyn. Podczas produkcji tej linii wykorzystano doświadczenia zaczerpnięte z Formuły 1: obniżono wagę opon, wzmocniono ich konstrukcję oraz zaprojektowano bieżnik w taki sposób, aby zapewniał jak największą powierzchnię styku opony z podłożem. Warto wspomnieć, że opony przeznaczone do limuzyn luksusowych różnią się od tych, dedykowanych samochodom sportowym. W pierwszych bieżnik jest bardziej „podcięty”, aby zredukować hałas, a jego lamele i sekwencja bloków mają zmniejszyć opór toczenia. Dzięki temu uzyskano efekt końcowy zapewniający kierowcom jeszcze większy komfort. W samochodach sportowych, z kolei, znacznie ważniejsze jest zachowanie dobrej przyczepności oraz stabilności podczas dynamicznego pokonywania zakrętów. Szerokie wzdłużne rowki szybko odprowadzają wodę spod kół, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo aquaplaningu, a wzmocniona konstrukcja na bokach opon sprawia, że auto prowadzi się pewnie, nawet przy dużych prędkościach. Ponadto P Zero występują także w dwóch wersjach: w wersji Run Flat, co oznacza, że są wyposażone w system pozwalający na kontynuowanie jazdy nawet po przebiciu opony, a także w technologii Seal Inside pozwalającej uniknąć nagłej utraty ciśnienia po przebiciu opony przez element zewnętrzny. Każda opona z tej serii wykonana jest ze specjalnej mieszanki gum zawierającej krzemionkę, co znacznie wydłuża jej trwałość i zapewnia najwyższą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Dlaczego warto wybierać homologowane opony?

Producenci aut, podczas projektowania nowych modeli pojazdów, starają się zapewnić ich użytkownikom jak największą wygodę podczas jazdy, a jednocześnie bezpieczeństwo i dobre prowadzenie. Należy pamiętać, że opony są jedynym łącznikiem pomiędzy samochodem a nawierzchnią, dlatego ich właściwy wybór przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo podczas jazdy, przyczepność czy stabilność w zakrętach. Jak już zostało wspomniane, producenci nowoczesnych aut z segmentów premium i prestiż ściśle współpracują z firmami tworzącymi opony. Bardzo często samochody klasy premium są wyposażone w ogumienie zaprojektowane dla określonego modelu auta. Mogłoby się wydawać, że wybór opon na wymianę nie ma większego znaczenia, o ile spełniają one określone wymagania techniczne. Tymczasem tylko opony homologowane pozwolą w pełni wykorzystać możliwości konkretnego samochodu. Filozofia perfect fit oznacza  właśnie takie opony, które powstawały z myślą o konkretnym aucie, a zatem stanowią jedną z jego najważniejszych części. Dzięki temu mogą zagwarantować bezpieczną jazdę i czerpanie prawdziwej przyjemności zarówno podczas dynamicznego prowadzenia sportowego auta, jak i rekreacyjnego podróżowania wygodną limuzyną


Dodał(a): materiał partnera Czwartek 11.05.2017