Doom

Hollywood już od dawna interesuje się ekranizacjami gier. Wielki sukces który odniósł film Resident Evil i Tomb Rider sprawił, że zapotrzebowanie na nie rośnie.

DoomW 1993 roku opublikowano pierwszą grę z cyklu Doom, która zapoczątkowała rewolucję w branży elektronicznej rozrywki. Wydawcą Doom było amerykańskie studio Software, które już cieszyła się uznaniem graczy z powodu wypuszczonej na rynek rok wcześniej gry Wolfenstein 3D.

Nowy silnik gry sprawił, że wnętrza „Doom” wypełniły mroczne labirynty korytarzy, zapełnione ogromna ilością potworów z kosmosu.  Gracz obserwował wszystko z perspektywy głównego bohatera, a jego zadaniem była eksterminacja kosmitów. Miały mu w tym pomoc równe rodzaje broni (7 do wyboru), a gdy ich zabrakło mógł też użyć własnych pięści. Nieskąplikowany pomysł na grę osiągnął międzynarodowy sukces, ponieważ w bardzo szybkim czasie podbił serca 15 milionów graczy.

Akcja filmu toczy się w XXII wieku, w marsjańskiej bazie badawczej, która należy do Union Aerospace. Tam też dochodzi do tajemniczego wypadku i w niewyjaśnionych okolicznościach zostaje zerwana łączność z głównymi naukowcami z bazy (zajmują się eksperymentami genetycznymi). Na ratunek zostaje wysłana grupa komandosów pod wodzą sierżanta. Żołnierze mają kilka godzin aby dowiedzieć się co się stało z naukowcami.

Reżyser Andrzej Bartkowiak posłużył się fabułą trzeciej części gry „Doom 3”. Udało mu się zbudować solidne i pełne efektów kino akcji. Mając do dyspozycji tylko szczątkowy scenariusz gry, myślę że z czystym sumieniem można stwierdzić, że dzieło Bartkowiaka jest godne polecenia.


Dodał(a): Olga Wap Sobota 19.02.2011