"Oldboy" Spike`a Lee - jest zwiastun

Spike Lee znów serwuje nam kino niespokojne. Tym razem nie będzie traktował o losach kolorowych społeczności, a o pokręconym ludzkim umyśle. Krytycy określają film jako brutalny, sadystyczny, krwawy i oszałamiający.
oldboy 2013


Głównym bohaterem "Oldboya (2013)" jest Joe Doucett (grany przez Josha Brolina), który zostaje pewnego dnia porwany i uwięziony. W odosobnieniu spędza długie lata. W międzyczasie odchodzi od zmysłów, kiedy skazany jest na informacje dostarczane przez jego oprawcę. Widzi jak świat pędzi obok, podczas gdy on zatrzymał się w miejscu. Z telewizji dowiaduje się o wyborach prezydenckich, zamachach terrorystycznych, sytuacji geopolitycznej, ale i o morderstwie na swojej żonie, które rzekomo popełnił. Z życiem uszła jego córka, która już jako dorosła osoba, w jednym z wywiadów, oznajmia, że mogłaby spróbować wybaczyć ojcu zniknięcie.

oldboy 2013

Niespodziewanie po 20 latach Joe odzyskuje wolność. W równie tajemniczych okolicznościach jak został porwany. Za cel stawia sobie odnalezienie swojego kata oraz ratowanie córki, której życiem oprawca pogrywa. Wydaje się, że ponownie jest wolny, jednak to tylko pozory. Znów jest osaczony i opleciony siecią konspiracyjną, która komplikuje mu życie i jak wiertarka drąży psychikę.

oldboy 2013

„Oldboy” to remake filmu z 2003 roku o takim samym tytule. Wtedy świetnie wyreżyserował go Koreańczyk Park Chan-wook. Za swój obraz dostał Grand Prix na Festiwalu w Cannes w 2004 roku oraz szereg niezliczonych nagród. W Stanach Zjednoczonych uznany był za jeden z ciekawszych i bardziej oryginalnych produkcji tamtego okresu. Czy Spike Lee podoła wyzwaniu i przeskoczy tak wysoko postawioną poprzeczkę?

„Oldboy”

Gatunek:
Thriller

Reżyseria:
Spike Lee

Scenariusz:
Mark Protosevich

Obsada:
Josh Brolin - Joe Doucett
Sharlto Copley - Adrian Pryce
Elizabeth Olsen - Marie
Samuel L. Jackson - Chaney
Joe Chrest - Johnny
Linda Emond - Edwina Burke
Ciera Payton - Capri
Gralen Bryant Banks - Kapitan Lionel

Premiera światowa:
10 października 2013Dodał(a): gianni Czwartek 11.07.2013