Odszedł Romuald Lipko. Wybitny muzyk i członek Budki Suflera

Wszyscy będą wyjątkowo wspominać człowieka, który przyczynił się do powstania jednego z najbardziej kultowych polskich zespołów. Muzyk przez wiele miesięcy zmagał się z nowotworem. Niestety przegrał z chorobą. Miał 69 lat.


Uwielbiany przez środowisko muzyczne artysta zmarł w nocy z czwartku na piątek, o czym poinformowała rodzina i sam zespół. Na oficjalnej stronie formacji opublikowano komunikat – “Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów”.

Legendarny muzyk pochodzący z Lublina urodził się w 1950 roku. W latach 70. wraz z przyjaciółmi powołał do życia jedną z najpopularniejszych kapel w historii polskiej muzyki – Budkę Suflera. Na początku Lipko był basistą, później głównie klawiszowcem i kompozytorem. Jednak w 1978 roku, po odejściu z zespołu wokalisty Krzysztofa Cugowskiego, przejął rolę lidera. Był on członkiem honorowym Klubu Muzycznego im. Anny Jantar, którego prezesem była Agata Materowicz. Został także odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury.Największy sukces komercyjny przyniosła mu płyta "Nic nie boli, tak jak życie", która sprzedała się w ponad milionowym nakładzie. Najpopularniejszymi przebojami stworzonymi przez muzyka były , "Sen o dolinie", , , "Jolka, Jolka, pamiętasz", , "Takie tango", "Bal wszystkich świętych"."Cień wielkiej góry", "Nigdy nie wierz kobiecie", "Za ostatni grosz"czy "Noc komety".  

Lipko w swojej karierze nie ograniczał się wyłącznie do pisania dla macierzystego bandu. Współpracował z wieloma najpopularniejszymi polskimi wokalistkami. Wśród nich były Anna Jantar, Urszula, Irena Jarocka, Zdzisława Sośnicka, Izabela Trojanowska, Barbara Sikorska, Irena Santor, Maryla Rodowicz i Eleni.Po tym jak w 2014 roku Budka Suflera zakończyła swoją działalność, zdecydował, że stworzy nową formację. Już w 2015 roku powołał Romuald Lipko Band. W jego skład weszli: Izabela Trojanowska, Felicjan Andrzejczak oraz Grzegorz Wilk. Wspólnie wykonywali największe przeboje polskiej muzyki rockowej.

W połowie 2019 roku wraz z innymi członkami Budki Suflera poinformował o reaktywacji zespołu. Chwilę później świat dowiedział się o zmaganiach muzyka z chorobą. Wówczas Romuald Lipko na oficjalnej stronie bandu opublikował podziękowania skierowane do bliskich i fanów. Podkreślał, że jest wdzięczny za wsparcie i ciepłe słowa, które motywowały go do powrotu na scenę.
Dodał(a): Konrad Siwik / fot. instagram budka_suflera_official Piątek 07.02.2020