Odcisk palca wykryje narkotyki w organizmie!

Grupa naukowców opracowała technologię, która pozwoli na sprawdzenie obecności narkotyków w organizmie za pomocą odcisku palca!

shutterstock_108620126.jpg

Z badań opublikowanych w periodyku naukowym Analyst Magazine wynika, że nastąpił przełom w dziedzinie testowania podejrzanych pod kątem spożywania kokainy. Dzięki nowej technologii obecność narkotyku w organizmie będzie można zweryfikować za pomocą jednego odcisku palca!

Do tej pory na podstawie odcisku palca można było zweryfikować jedynie, czy dana osoba dotykała narkotyku. Było to więc dobrym testem wstępnym, który nie mniej jednak wymagał dalszych badań w celu stuprocentowego potwierdzenia wyniku. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Surrey (Anglia) opracowali metodę, która za pomocą odcisku palca pomoże ocenić, czy podejrzany spożywał narkotyk. Jest ona zdecydowanie lepsza od dotychczasowych ponieważ jest bezinwazyjna i zdecydowanie bardziej higieniczna niż testy śliny oraz krwi.

"Gdy ktoś zażywa kokainę, produkuje śladowe ilości jej metabolitu - benzoilolekgoniny. Ten zaś wskaźnik chemiczny jest obecny w śladzie po przyłożonym palcu i jesteśmy w stanie go wykryć".Dodał(a): Bartosz Joda Sobota 16.05.2015