Od soboty wracają obostrzenia. Sprawdź, co się zmieni

W czwartek rano odbyła się konferencja prasowa ministerstwa zdrowia, na której minister Łukasz Szumowski zapowiedział wprowadzenie dodatkowych rygorów w powiatach z największym przyrostem zakażeń. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie w sobotę 8 sierpnia.

iStock-1202557009.jpg


W ostatnich dniach wzrost liczby zakażonych został zidentyfikowany w 19 spośród 380 powiatach. „W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń – czerwony i żółty” – wyjaśnia minister. W dziesięciu z nich rygor będzie ostrzejszy, w dziewięciu – nieco mniej.

Stopień „czerwony” to rygory dotyczące m.in. obowiązkowego noszenia maseczek w każdym miejscu w przestrzeni publicznej. Poza tym powróci zakaz organizacji kongresów, imprez masowych, wydarzeń sportowych i dyskotek. Zamknięte będą również siłownie i kina. W weselach czy pogrzebach będzie mogło uczestniczyć do 50 osób, a z komunikacji miejskiej zbiorowej będzie dostępnych tylko połowa miejsc siedzących przewidzianych w pojeździe.

W przypadku stopnia „żółtego” na imprezach rodzinnych będzie mogło pojawić się do 100 osób. Nie ma zmian dotyczących organizacji kongresów i targów pod warunkiem, że klienci noszą maseczki, a na miejscu wydarzenia znajduje się nie więcej niż jedna osoba na 4 mkw. W przypadku imprez sportowych i kulturalnych, na stadionach i widowniach kin czy teatrów dostępnych będzie 25 proc. miejsc. W transporcie publicznym obowiązują ograniczenia takie jak w reszcie kraju - 50 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu najmniej połowy miejsc siedzących niezajętych.

Reszta polski pozostaje "zielona", co oznacza, że restrykcje się nie zaostrzają, ale wciąż obowiązuje zasada dystansu społecznego i obowiązek noszenia maseczek, między innymi w galeriach handlowych, kościołach, urzędach i środkach transportu publicznego. Natomiast od 1 września wymagane będzie posiadanie oświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych dotyczących noszenia maseczki, jeśli faktycznie mają one miejsce.

Obostrzenia „czerwone” będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

Stopień „żółty” pojawi się w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu.

Pod spodem mapa, którą opublikował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Dane będą aktualizowane dwa razy w tygodniu. Jeżeli w jakimś powiecie liczba zarażonych przekroczy określony próg – zostanie wciągnięta na odpowiedni poziom restrykcji.

Dodał(a): Marek Matyjanka / twitter.com/jciesz / istockphoto.com Czwartek 06.08.2020