W tropiki ze szczepionką

Coraz więcej Polaków stać na wyjazdy w bardzo egzotyczne zakątki świata. Wyjazd w tropiki to niezapomniane przeżycie, ale mało kto wie, że przed każdym takim wyjazdem należy się zaszczepić. Takie szczepienie może nie tylko uratować Ci życie, ale także złagodzić skutki chorób, którymi możesz się zarazić, lub w ogóle zapobiec samej chorobie.
 wakacje


Przede wszystkim przed wyjazdem musisz sprawdzić np. w Internecie, lub po prostu u lekarza pierwszego kontaktu jakie szczepienia są zalecane dla Europejczyków wybierających się do wybranego przez Ciebie egzotycznego kraju. Takie informacje są bardzo łatwo dostępne i na pewno uzyskasz je bardzo szybko.

Następnie musisz zapytać swojego lekarza o miejsce gdzie możesz się zaszczepić. Chodzi tu przede wszystkim o to, że nie każda przychodnia czy laboratorium ma przygotowane szczepionki na egzotyczne choroby. Musisz także pamiętać, żeby poinformować swojego lekarza jak długo będziesz w danym kraju i w jakim konkretnie regionie, to pozwoli na wybranie optymalnej ilości szczepionek.

Choroby, które najbardziej zagrażają turystom w egzotycznych krajach są między innymi: żółta febra, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, polio, tężec, dur brzuszny, błonica, wścieklizna, oraz japońskie zapalenie opon mózgowych.

Niektóre ze szczepień jak na przykład to na żółtą febrę są obowiązkowe i nie będziesz mógł przekroczyć granicy państwa do którego się wybierasz bez uprzedniego pokazania aktualnego szczepienia. Ale nie panikuj, większość tego typu obowiązkowych szczepień wystarcza na wiele lat. Tzn. szczepisz się raz i możesz balować na egzotycznych plażach przez 10 lat!


Dodał(a): Olga Wap Sobota 19.02.2011