Obowiązkowa służba wojskowa na Litwie

Po uwzględnieniu sytuacji na wschodzie Ukrainy i działań Rosji, litewski rząd wydał rozporządzenie na mocy, którego ponad 37 tys. Litwinów w wieku 19-26 lat otrzymało w zeszłym miesiącu wezwanie do odbycia obowiązkowej służby wojskowej. Dla wielu z nich to prawdziwy dramat, który dziennikarka Bety Tiskevic-Hasanovej i fotografka Neringi Rekasiute postanowiła pokazać na emocjonalnych zdjęciach

13litwini słuzba wojskowa.jpeg

Litwini powołani do odbycia obowiązkowej służby wojskowej będą musieli odbyć 9-miesięczne szkolenie. Dla wielu z nich to prawdziwy szok i dramat, z którym sobie nie radzą. Mężczyznom jest trudniej o tyle, że ich rozterki spotkały się z ogromną krytyką społeczeństwa. Ludzie mówią o nich: "tchórze" i sugerują, że przynoszą oni hańbę krajowi. Takiej postawie sprzeciwiła się dziennikarka Bety Tiskevic-Hasanovej i fotografka Neringi Rekasiute.

Kobiety przygotowały cykl 14 portretów zrozpaczonych młodych Litwinów w wieku od 17-28 lat ubranych w wojskowe mundury. Zdjęcia mają pokazać, że prawdziwi mężczyźni nie muszą chcieć walczyć. Według nich męskie może być także okazywanie emocji i wrażliwość.  

A co wy o tym sądzicie?

Jaunius, 18: "Broń w rękach nie definiuje twojej męskości"

1.jpeg

Dominykas, 26: "To mój wybór, jakim typem mężczyzny chcę być"
2.jpeg

Rokas, 17: "Męską rzeczą jest pracować na swoje cele i idee, broniąc własnych wartości. Wydaje mi się, że każdy może pójść na wojnę, ale wojsko nie jest dla każdego"
4.jpeg

Vytenis, 18: "Mógłbym pójść do wojska. Czasami brak mi odwagi i wytrzymałości, by wykonać pewne czynności. Wojsko jest dobre, gdy jesteś sobie w stanie z tym poradzić. Mnie zainspirowała moja koleżanka, która z własnej woli została żołnierzem"
5.jpeg

Danas, 28: "Moim zdaniem czasy, kiedy mężczyzna miał za zadanie zabić bizona i przyciągnąć go do domu dla swojej rodziny już dawno minęły. Nie uważam, żeby służba wojskowa była czymś złym, ale obowiązkowy pobór nie jest niczym dobrym. Szczególnie, gdy rząd wprowadza to tak nagle, bez żadnej publicznej debaty. Tego typu rozporządzenie powinno zostać przedstawione, by w szkołach informowano o możliwości odbycia służby, by każdy mógł się do tego przygotować"
6.jpeg

Edvinas, 17: "Czy możesz zniewolić wybór mężczyzny i nazywać to wolnym wyborem?"
7.jpeg

Denisas, 23: "W dzisiejszych wolnych czasach nie ma miejsca na przymus. Obowiązkowe rzeczy powinny być tymi, na które decydujesz się z własnej woli"
8.jpeg

Martynas, 22: "Męską rzeczą jest móc decydować za samego siebie"
9.jpeg

Jegor, 25: "Przegrywasz tylko wtedy, gdy walczysz"
10.jpeg

Justas, 18: "Prawdziwą siłą jest możliwość decydowania za siebie. Pozwólcie nam być silnymi"
11.jpeg

Mindaugas, 25: "Gdy byłem w szkole, zniesiono obowiązek obowiązkowej służby wojskowej. Wtedy byłem bardzo szczęśliwy, ale gdy teraz spoglądam w przeszłość, zdaję sobie sprawę, że wtedy było łatwiej służyć w wojsku niż teraz, gdy mam własną firmę i stworzyłem miejsca pracy - muszę się tym wszystkim zajmować"
12.jpeg

Lukas, 25: "Jeśli wezmą mnie do wojska, będę starał się tego uniknąć. Mam żonę i jest nam razem wspaniale. Rodzina jest dla mnie na pierwszym miejscu. Stworzyliśmy razem tak wiele, że nie mógłbym tego porzucić"
14.jpeg

Vytautas, 27: "Wojsko nie zrobi z ciebie mężczyzny - jeśli jesteś głąbem, to głąbem zostaniesz"
3.jpeg

Justas, 27: "Wojsko jest stratą czasu. Ilu jeszcze żołnierzy potrzebujemy?"
14litwini słuzba wojskowa.jpeg


Dodał(a): Bartosz Joda, fot. Neringi Rekasiute Środa 03.06.2015