Obowiązkowa pensja dla każdego. Czy się stoi, czy się leży...

Hiszpański rząd planuje wprowadzenie dochodu podstawowego dla każdego obywatela. W założeniu pomysłodawców miałaby to być swojego rodzaju pensja wypłacana przez państwo jego mieszkańcom.
iStock-1177457345.jpg

Władze chcą wdrożyć pomysł w życie najszybciej, jak będzie to możliwe. Ma być to sposób na ocalenie gospodarki po epidemii koronawirusa, która wyjątkowo silnie dotyka Hiszpanię. Nad projektem pracuje Ministerstwo Bezpieczeństwa Społecznego. 

Wicepremier i minister gospodarki Nadia Calvino zapowiedziała, że planowane wsparcie państwa nie będzie tymczasowym rozwiązaniem, ale wpisze się na stałe w system hiszpańskiej pomocy socjalnej.

CZYTAJ TAKŻE: YOUTUBE WALCZY Z FAKE NEWSAMI. ZBANUJE TREŚCI O KORONAWIRUSIE I 5G

W wypowiedziach hiszpańskiej polityk nie pada jednak słowo "bezwarunkowy", więc można się spodziewać, że program obejmie tylko część mieszkańców. Nie wiadomo też, ile taki dochód miałby wynosić, jednak przypuszcza się, że będzie to kwota ok. 700 euro, czyli ok 3175 złotych, mająca służyć zaspokojeniu podstawowych potrzeb. Gdyby to rozwiązanie weszło w życie, Hiszpania byłaby pierwszym europejskim krajem wprowadzającym dochód gwarantowany na stałe. 

Analogiczne inicjatywy zostały uruchomione we Włoszech, gdzie od marca 2019 roku działa podobny system obejmujący 2,3 mln obywateli Italii.

W przeszłości eksperymenty z dochodem podstawowym wprowadziła Finlandia, gdzie czasowo funkcjonował nieopodatkowany i niezależny od innych źródeł zarobkowania dochód podstawowy w wysokości 560 euro (2540 złotych). Test pokazał, że gwarantowane świadczenie nie wpłynęło pozytywnie na wzrost zatrudnienia, jednak przyczyniło się do pogłębienia poczucia dobrobytu u świadczeniobiorców.

Sonda

Czy dochód gwarantowany przez państwo to dobry pomysł?
ZOBACZ GALERIĘ: TAK MIESZKA GWIAZOR "SZYBKICH I WŚCIEKŁYCH" 

Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Środa 08.04.2020