O ile drożej? Rośnie akcyza na alkohol i papierosy

Państwo po raz kolejny zajrzy do kieszeni podatników. Wkrótce zdrożeje alkohol i papierosy, są jednak trunki, dla których zrobiono wyjątek.
iStock-1056311388.jpg

Z używkami jest podobnie jak z solą – w nadmiarze to zwykle bardzo słaby pomysł, ale ich odpowiednia ilość potrafi nadać życiu smaku. Wkrótce wypad z kumplami na piwo stanie się wydatkiem większym o 10 % w stosunku do dotychczasowej ceny. 

Podwyżka będzie dotyczyła alkoholu etylowego, wina, piwa, wyrobów winiarskich, papierosów oraz płynu do papierosów elektronicznych, który należy do tzw. wyrobów nowatorskich. W praktyce oznacza to, że pół litra wódki będzie droższe o ok. 1,4 złotych. Piwo podrożeje o 6 groszy, z kolei za papierosy zapłacimy ponad złotówkę więcej.

Dwa tradycyjne polskie wyroby nie zostaną objęte podwyżką – jest to cydr i gruszecznik. Resort finansów tłumaczy, że takie działanie ma na celu wspieranie sadownictwa, które jest filarem polskiej produkcji rolnej. Jest jeden warunek – wyroby nie mogą być mocniejsze niż 5 %.

Przepisy mają obowiązywać od lipca 2020 roku, więc przypadną na sam środek sezonu urlopowego. Rząd liczy, że zmiana stawki pozwoli na zwiększenie wpływów do budżetu o 1,7 mld. Ostatnia zmiana akcyzy miała miejsce w 2014 roku.

ZOBACZ TAKŻE: WYSOKIE PROCENTY. WZROST SPOŻYCIA ALKOHOLU


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Piątek 15.11.2019