Nowy lek na alkoholizm

Alkohol jest w czołówce najczęściej stosowanych używek. Niestety wiąże się to z dużym problemem alkoholizmu w społeczeństwie. Na szczęście naukowcy opracowali nowe lekarstwo na tę przypadłość!

alkohol.jpg

Naukowcy z University of Wisconsin na 250. spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego pochwalili się, że ustalili budowę substancji, która kiedyś będzie mogła być z sukcesem stosowana w leczeniu alkoholizmu. Badacze analizowali związki mające budowę beta-karboliny, która pochodzi z konopi.


Na rynku istnieją już leki, które pomagają zwalczać alkoholizm. Ich mechanizm polega na działaniu na obszary w mózgu odpowiedzialne za "system nagrody" i odczuwanie przyjemności, które są wrażliwe na dopaminę - przekaźnik odpowiedzialny m.in. za uczucie satysfakcji. Niestety ten sposób leczenia wiąże się z problemami: u pacjentów czasem występuje depresja. Dlatego, tak przełomowym odkryciem ma być nowy, alternatywny lek, który niedawno opracowali naukowcy.

Badacze uzależnili od alkoholu laboratoryjne myszy, a następnie podawali im pochodne beta-karboliny. Wykazano, że uzależnione od alkoholu gryzonie, które przyjmowały również badane związki, spożywały zdecydowanie mniej alkoholu niż pozostałe. Najważniejsze jest jednak to, że nie stwierdzono u nich pojawienia się skutków ubocznych, które dotąd często towarzyszyły terapiom alkoholików: depresji i anhedonii (braku odczuwania przyjemności).

Oczywiście badane związki muszą przebrnąć jeszcze długą drogę badań klinicznych, by sprawdzić czy są faktycznie skuteczne i bezpieczne dla człowieka. Jeśli przejdą pozytywnie testy, możliwe, że będzie można je znaleźć w aptekach za 5-6 lat.

źródło: sci-news.com


Dodał(a): Bartosz Joda Czwartek 17.09.2015