Nowe obostrzenia w walce z koronawirusem od 1.04.2020

W związku z rozwojem pandemii koronawirusa rząd zapowiedział zaostrzenie przepisów dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianie się wirusa. Jeśli więc jutro policja wyprosi was ze sklepu, to - niestety - nie będzie to primaaprilisowy dowcip.
iStock-1209313125.jpg

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli, że od jutra, czyli 1 kwietnia 2020, w życie wchodzą kolejne restrykcje mające na celu ograniczenie możliwości przenoszenia wirusa. Do dotychczasowych obostrzeń dołączą kolejne dotyczące głównie handlu i sposobu wykonywania pracy. 

* Od jutra sklepy – niezależnie od powierzchni – będą mogły przyjąć tylu klientów, ile wynosi iloczyn kas i liczby 3. W praktyce oznacza to, że jeśli w sklepie znajdują się 2 kasy, dozwolona liczba osób przebywających w sklepie wynosi 6. Na targowiskach limit zostaje ustalony na poziomie 3 osób na jednym straganie. 
* Rząd wprowadził również godziny dla seniorów – pomiędzy 10 a 12 jedyną grupą wiekową, która będzie mogła robić zakupy, są osoby powyżej 60 roku życia. Wynika to z faktu, że są one bardziej narażone na poważne powikłania związane z COVID-19. 

* Od jutra obowiązywać będą ograniczenia w dostępie do parków, bulwarów i miejsc odpoczynku. Minister Szumowski zaapelował o nieuprawianie sportu i maksymalne zredukowanie przemieszczania się jedynie do naprawdę koniecznych przypadków. W związku z tym, od 1 kwietnia zostaje nałożony zakaz korzystania wypożyczalni rowerów miejskich. 

* W weekendy zamknięte będą wszystkie sklepy budowlane, a od 3 kwietnia zakazem działalności zostaną objęte hotele i miejsca oferujące noclegi. 

* W przestrzeni publicznej obowiązuje zasada dystansu 2 metrów pomiędzy osobami, wyjątkiem są ludzie pozostający w relacjach rodzinnych. Osoby poniżej 18 roku życia mogą się przemieszczać wyłącznie pod opieką dorosłych. 

* W zakładach pracy odległość pomiędzy pracownikami musi wynosić minimum 1,5 metra, a wszyscy są zobowiązani do używania rękawiczek jednorazowych. Z kolei pracodawca musi je dostarczyć wraz ze środkami dezynfekującymi. Te zasady będą obowiązywać od czwartku.

Premier Mateusz Morawiecki, zapytany przez dziennikarzy, oświadczył, że wprowadzenie stanu wyjątkowego nie jest konieczne, ponieważ obecnie zastosowane rozwiązania są wystarczające.
ZOBACZ GALERIĘ: POLSKA POLICJA SIĘ ZBROI
Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Wtorek 31.03.2020