Człowiek świnia

Świnia nie człowiek! Tfu, człowiek nie świnia. Sami nie wiemy jak to nazwać, ale naukowcy używają określenia chimera.

swi gł.jpg


Nieraz nazywamy inne osoby świniami, chcąc je obrazić. Świnie często jednak są bardziej ludzkie niż ludzie, co udowodnili naukowcy z Salt Institute for Biological Studies w Los Angeles. Po raz pierwszy w historii jajogłowym udało się wyhodować zwierzę, które posiada ludzkie organy.

Ostatecznym celem jest wyhodowanie w zwierzętach funkcjonalnych i nadających się do przeszczepu organów oraz tkanek. I chociaż do osiągnięcia sukcesu jeszcze daleko, naukowcy zrobili pierwszy poważny krok, nawet pomimo kontrowersji, jakie wzbudziły prowadzone przez nich badania.
nauk.jpg

Sonda

Z czym jeszcze można połączyć człowieka?

Wzięli pod uwagę opinie przeciwników, dlatego ograniczyli swoje badania do minimum. Otóż wprowadzili ludzkie komórki do ponad 2 tys. świń. W tej liczbie będących w ciąży macior, wykształciło się 150 embrionów, będących głównie zwierzętami, ale z dodatkiem około 10 tys. ludzkich komórek. Pozwolono im się rozwijać przez 28 dni, czyli pierwszy trymestr zwierzęcej ciąży, po czym je usuwano.

Ten okres pozwolił naukowcom zrozumieć w jaki sposób mieszają się komórki zwierzęce z ludzkimi. Zespół wierzy, że otworzy to drogę do wytwarzania organów genetycznie pasujących do danego pacjenta, lub też pozwoli na bezpieczniejsze i bardziej efektywne testowanie leków.
swk.jpg
Nazwę „chimera” zaczerpnięto z greckiej mitologii. Tym mianem określano ziejące ogniem stworzenie, mające głowę lwa, ciało kozy i ogon węża. Taka krzyżówka nigdy nie powstanie, chociaż chętnie trzymalibyśmy je w ogródku. Podobnie jak ludzką świnię. Ciekawe co na te badania George Orwell. Dodał(a): Paweł Zieleń Piątek 27.01.2017