Nastrój zależy od pory roku narodzin

Do takich wniosków doszli węgierscy naukowcy po analizie zachowań grupy 400 osób. Zobacz wyniki badań i sprawdź, czy mają przełożenie na Twoich znajomych!
nastroj-pogoda.jpg

Mądre głowy z Budapesztu tłumaczą, że bezpośrednio aura niekoniecznie miała wpływ bezpośrednio na nasz charakter. Cechy osobowości mogły kształtować się zależnie od jedzenia, jakie spożywały nasze matki, a właściwie jakie było dostępne tą pora roku. Rodzaj i natężenie aktywności fizycznej naszych rodzicielek też mogło determinować jacy jesteśmy dziś. Ilość światła słonecznego, spływająca na nasze matki także podobno ukształtowała nasze charaktery.

- Jeżeli masz objawy cyklotymii, czyli skrajne wahania nastroju, bez konkretnej przyczyny, zapewne urodziłeś się w lecie. No i jeśli narzekasz, to również przyszedłeś na świat latem.

- Jeżeli jesteś nad wyraz pewny siebie oraz porywczy, a przy tym wesoły i zawsze uśmiechnięty, to masz hipertymię. Brzmi niegroźnie, ale to cecha charakterystyczna dla psychopatów. Węgrzy obstawiają, że Twoje narodziny odbyły się latem lub wiosną.

- Jeżeli urodziłeś się jesienią, to, wbrew aurze panującej tą porą roku, masz mniejsze szanse, by popaść w depresję.

- Jeżeli urodziłeś się zimą, węgierskie dane mówią, że jesteś mniej pobudliwy i nie tak łatwo Cię rozdrażnić w porównaniu do innych. Najprawdopodobniej jesteś łagodny, przyjazny i uroczy.

Profesor Xenia Gonda, która nadzorowała badania, mówi, że są też inne możliwe wyjaśnienia. Pory roku rzutują na neuroprzekaźniki dopaminy – hormonu przyjemności i antydepresyjnej serotononiy.

Druga rzecz, to sezonowe zaburzenie afektywne - schorzenie, które może przyprawić Cię o depresję późna jesienią i zimą. Jeśli Twoi rodzice mieli tę przypadłość, zapewne nie mieli nastroju do poczęcia Ciebie i urodziłeś się w jesienią lub zimą. I tu są dwa wyjścia: albo przejąłeś od nich sezonowe zaburzenie afektywne, albo miałeś to gdzieś i zgodnie z badaniami pani profesor Xeni Gondy, nie popadasz w depresje i jesteś przyjazny.

Naukowcy zaznaczają, że jest to uogólnienie, średnia wyciągnięta z badań, a nie stały zestaw cech charakteru, przypisany do osób urodzonych daną porą roku.

Gdybyś akurat miał zły nastrój, polecamy odciąć się na dwie minuty od rzeczywistości:


Dodał(a): daktor Wtorek 21.10.2014